Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 30.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Gabinet Miniatur
Wystawa stałaotwarta (2352, 0.52)
sztuka, malarstwo, wnętrza
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Muzeum Zamkowe w Pszczynie udostępnia zwiedzającym wystawę stałą o charakterze specjalistycznym, zasadniczo różniącą się od wiodącej ekspozycji historycznych wnętrz, bowiem prezentującą godną uwagi i jedną z nielicznych w kraju kolekcji miniatur. W "Gabinecie miniatur", którego nazwa nawiązuje do dawnych pomieszczeń kolekcjonerskich, zgromadzono prawie dwieście miniatur, sylwetek i płaskorzeźb. Wystawa stała się też pretekstem do pokazania grupy małych portretów o różnej proweniencji.
Wśród nich na uwagę zasługują: Portret mężczyzny w berecie, malowany przez Aleksandra Orłowskiego (1777-1832), kilka ciekawych, chociaż mniej efektownych szkiców Jana Ksawerego Kaniewskiego (1805-1867), powstałych w czasie wakacyjnych podróży malarza na Ukrainę oraz portrety, pochodzące z zamków w Pszczynie i Książu, wśród których widnieje podobizna Jana Henryka XV Hochberga, wykonana w 1918 roku w pszczyńskiej głównej kwaterze wojennej niemieckiej armii.

Pszczyński zbiór miniatur powstał w głównej mierze dzięki pasji kolekcjonerskiej architekta z Zabrza Leona Dietz dArma, który przez całe życie z wielkim znawstwem i zaangażowaniem gromadził te małe dzieła sztuki, nabywając je w antykwariatach krakowskich, warszawskich i poznańskich
W roku 1969 zbiory zakupiło pszczyńskie Muzeum, w dalszych latach powiększając pozyskaną kolekcję o prawie 100 obiektów, dzięki czemu możliwe stało się zaprezentowanie na niniejszej wystawie przemian stylowych i różnorodności miniatury polskiej oraz obcej w całym, obejmującym ponad trzysta lat, okresie jej istnienia.

Gabinet miniatur znajduje się na II piętrze w skrzydle wschodnim, tuż obok drewnianych, XVIII-wiecznych schodów; zaś wejście do niego, prowadzi z "Korytarza myśliwskiego".
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż