Pszczyna / Muzeum Zamkowe w Pszczynie wystawa stała - biograficzna, historyczna Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki pszczyńskiej księżnej Daisy Hochberg von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943), znanej dotychczas przede wszystkim z nieprzeciętnej urody, a zasługującej na uwagę z co najmniej kilku jeszcze względów. Zgromadzone na wystawie eksponaty, w tym fotografie europejskiej arystokracji i polityków z przełomu wieków XIX i XX, portrety księżnej i jej śląskiej rodziny oraz pamiątki, którym towarzyszy obszerny komentarz.
|
Pszczyna / Muzeum Zamkowe w Pszczynie wystawa stała - sztuka, malarstwo, wnętrza Założeniem nowej wystawy pt. Znane i nieznane jest przypomnienie zwiedzającym najcenniejszych zabytków, które w przeszłości były eksponowane oraz zaprezentowanie obiektów pozyskanych przez muzeum w ostatnich latach, a także znajdujących się dotąd w zasobach magazynowych, jeszcze nie wystawianych. Wystawę cechuje różnorodność zgromadzonych na niej dzieł sztuki, a także zabytków przyrody i techniki.
|
Pszczyna / Muzeum Zamkowe w Pszczynie wystawa stała - militaria, broń, uzbrojenie Usytuowana jest w gotyckich piwnicach zamku. W sześciu kolejnych, sklepionych pomieszczeniach oraz przylegającym do nich korytarzu eksponowane jest europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku. W zbrojowni prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa. Najliczniej reprezentowana broń palna ręczna obejmuje karabiny, strzelby i pistolety z zamkami lontowymi, kołowymi, skałkowymi, kapiszonowymi.
|
Pszczyna / Muzeum Zamkowe w Pszczynie wystawa stała - sztuka, malarstwo, wnętrza Muzeum Zamkowe w Pszczynie udostępnia zwiedzającym wystawę stałą o charakterze specjalistycznym, zasadniczo różniącą się od wiodącej ekspozycji historycznych wnętrz, bowiem prezentującą godną uwagi i jedną z nielicznych w kraju kolekcji miniatur. W "Gabinecie miniatur", którego nazwa nawiązuje do dawnych pomieszczeń kolekcjonerskich, zgromadzono prawie dwieście miniatur, sylwetek i płaskorzeźb. Wystawa stała się też pretekstem do pokazania grupy małych portretów o różnej proweniencji.
|