Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Daisy, Księżna von Pless
Szczęśliwa lata. Pszczyńscy Hochbergowie
Wystawa stałaotwarta (2772, 0.61)
biograficzna, historyczna
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki pszczyńskiej księżnej Daisy Hochberg von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943), znanej dotychczas przede wszystkim z nieprzeciętnej urody, a zasługującej na uwagę z co najmniej kilku jeszcze względów. Zgromadzone na wystawie eksponaty, w tym fotografie europejskiej arystokracji i polityków z przełomu wieków XIX i XX, portrety księżnej i jej śląskiej rodziny oraz pamiątki, którym towarzyszy obszerny komentarz.
Pierwsza część wystawy obejmuje 42 fotografie z Archiwum Lafayette'a w Victoria & Albert Museum w Londynie. Zdjęcia wykonane przez jedno z najznakomitszych i najstarszych atelier fotograficznych w Europie - londyńskie Studio Lafayette działające w II poł. XIX oraz w I poł. XX w. Zgromadzone zdjęcia posiadają nie tylko niezaprzeczalne walory artystyczne, ale także stanowią niezwykle cenny materiał historyczny. Fotografiom towarzyszą obszerne teksty przedstawiające wzajemne powiązania pomiędzy księżną Daisy a poszczególnymi osobami, fakty historyczne oraz anegdoty z życia wyższych sfer przełomu XIX i XX w.

Na drugą część wystawy składają się zbiory własne Muzeum Zamkowego. Między innymi prace artystów tej miary co Franz Krüger - malarz będący członkiem Akademii Berlińskiej, realizujący zamówienia europejskich monarchów.

Kuratorem angielskiej części wystawy jest Russell Harris, kurator, tłumacz, orientalista i członek Królewskiego Towarzystwa Sztuk oraz Królewskiego Towarzystwa Azjatyckiego.
Daisy, Księżna von PlessHans Heinrich XI von Hochberg
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż