Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 10
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (2845, 0.58)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Tytułowa Marysia to pierwsza pralka mechaniczna polskiej konstrukcji, pochodząca z lat 30-tch XX wieku. Pralki, magle, żelazka i inne przedmioty potrzebne do prania i prasowania. Kolekcja z okresu od końca XIX wieku do lat 50-tych XX wieku. Kolekcja zabytkowych urządzeń do prania, balie, tary, wyżymaczki, pralki mechaniczne i elektryczne, a także magle i żelazka - na duszę i na węgle. Ciekawostką są żelazka do koronek, kantów i krawatów. Przebój lat 50-tch XX wieku - pralka Frania.
 / 66 - otwarta (4129, 0.85)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Historia maszyn cyfrowych polskiej i zachodniej konstrukcji. Konstrukcje inż Jacka Karpińskiego: AKAT-I, KAR-65, K-202. Wczesne komputery NCR-315, ZAM-21. Konstrukcje wrocławskiej fabryki Elwro: Odra 1002, 1003, 1013. Komputery 8-bitowe - Commodore, Atari, ZX Spectrum. Superkomputer CRAY T3E. Analogowe maszyny matematyczne i urządzenia peryferyjne z najstarszym polskim Analizatorem Równań Różniczkowych konstrukcji Leona Łukaszewicza z roku 1954.
 / 2 - otwarta (2522, 0.52)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Zarys rozwoju technik przekazywania wiadomości na odległość. Historia rozwoju telefonii od wynalazku G. Bella i ręcznych central telefonicznych. Telegrafy Morse`a i Hughesa. Współczesne telefony przewodowe. Przykłady rozwiązań aparatów telefonii komórkowej i wideotelefonów. Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, wraz z informacjami o złamaniu tego szyfru przez polskich matematyków.
 / 72 - otwarta (5521, 1.13)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Historia znaczących odkryć astronomicznych, ze szczególnym zaakcentowaniem odkryć Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza. Historia instrumentarium astronomicznego. Zarys historii badań kosmosu. Pokazy astronomicznych programów komputerowych. "Zanim człowiek poleciał w kosmos" - przegląd najważniejszych programów kosmicznych z lat 1957 - 1961. Człowiek na Księżycu - historia badań Księżyca i kronika wypraw Apollo. Stan współczesnej wiedzy o Srebrnym Globie.
 / 1 - otwarta (1763, 0.36)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Historia rozwoju techniki metalurgicznej na ziemiach polskich od wytopu żelaza w dymarkach świętokrzyskich z początku naszej ery do połowy XX wieku. Modele pieców: martenowskiego i indukcyjnego, do ciągłego odlewania stali, ruchomy model walcowni blach grubych, pieca indukcyjnego oraz młotów i pras. Zabytki polskiego odlewnictwa: odlewy artystyczne - popiersia wybitnych osobistości, plakiety między innymi ze scenami z "Pana Tadeusza", ozdobne szkatułki oraz użytkowe.
 / 66 - otwarta (3899, 0.8)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika, górnictwo
W korytarzu górniczym przedstawiono historię rozwoju środków transportu górniczego, sposobów urabiania skał oraz ewolucję narzędzi górniczych. Oryginalny przodek górniczy, korytarz transportowy kopalni, ruchomy model kopalni węgla kamiennego, ewolucja oświetlenia górniczego. Surowce: krzemień, sól, węgiel, rudy i kruszce, siarka, ropa naftowa. Kolejne etapy powstawania węgla i jego odmiany. Dawne i nowoczesne narzędzia górnicze.
 / 1 - otwarta (2835, 0.58)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Na ekspozycji prezentowane są między innymi: prasa drukarska z 1846 r., linotypy z początku XX wieku, drukujące w technice druku wypukłego, prasa litograficzna - druk płaski na płycie cynkowej, maszyny offsetowe z lat 70-tch XX wieku.
 / 2 - otwarta (3381, 0.69)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika, instrumenty muzyczne
Pokaz kolekcji mechanicznych instrumentów grających z XIX i XX w. Pozytywki, szafy grające, pianola, katarynka - ilustrują historię rozwoju samogrających mechanicznych instrumentów muzycznych. Orchestrony, tzw. szafy grające, które niegdyś stanowiły wyposażenie karczm i restauracji. Organetty, katarynka, herofon, w których sprężone powietrze wzbudza dźwięki w piszczałkach. Fortepian pneumatyczny i pianole uruchamiane pneumatycznie.
 / 3 - otwarta (3270, 0.67)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika, komunikacja, lotnictwo
Historia rozwoju środków transportu, począwszy od pojazdów konnych i czółen wykonanych z pnia drzewa, do produktów XX wieku. Zabytki motoryzacji: samochody o ponad stuletniej historii - miedzy innymi najstarszy w Polsce - De Dion Bouton z 1899 r., Adler z 1901 r., Oldsmobile z 1903 r., podwozie prototypowej limuzyny Lux-Sport z 1936 r., motocykle zarówno polskie - najstarszy polski motocykl Choiński z lat 20-tych XX wieku, kolekcja motocykli Sokół, Niemen, Podkowa, Junak.
 / 71 - otwarta (2564, 0.53)
Warszawa / Muzeum Techniki w Warszawie
wystawa stała - technika
Dzięki tej wystawie pragniemy uzmysłowić, że przyroda w którymś momencie przestanie kredytować rozwój globalnej cywilizacji. Zabraknie konwencjonalnych surowców energetycznych. Co wtedy? Wystawa pokazuje, że węgiel, ropę i gaz ziemny mogą w pewnym stopniu zastąpić źródła ekologiczne: woda, wiatr, słońce i biomasa. Centralnym punktem wystawy będzie Dom Przyszłości przedstawiony w formie makiety.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż