Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 14.01.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycja historyczna
Wystawa stałaotwarta (2927, 0.56)
historyczna, rzemiosło
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Muzeum posiada znakomitą kolekcję ksiąg cechowych, z których najstarsze datują się na I poł. wieku XVII. Część z nich pochodzi z fundacji ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego - prebendarza nieistniejącego już kościoła pw. Świętego Krzyża w Kętach i opatrzona jest jego ex librisem. Wśród innych eksponatów prezentowane są tłoki pieczętne, krzyże cechowe: rzeźników z r. 1861 i krawców z roku 1912, XIX-wieczna drewniana imitacja monstrancji cechu krawców oraz skrzynie cechowe z XVIII i XIX w.
Historię rzemiosła kęckiego uzupełniają eksponaty związane z późniejszym, XIX i XX-wiecznym rozwojem cechów oraz zakładów przemysłowych: wzorniki, dokumenty, fotografie oraz dyplomy.

Na ekspozycji miejsce znalazł także zbiór kartograficzny. Najstarsza z czterech prezentowanych map pochodzi z atlasu Orteliusza (wydanie z roku 1598). Karta ta zawiera trzy mapy: Pomorza, Inflant oraz Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego.

Kolejną grupę tematyczną stanowią pamiątki związane z postacią patrona miasta, św. Jana Kantego, m. in. Żywot i cuda wielebnego Jana Kantego (...) wybrany i spisany przez X. Adama Opatowiusza, wydany w Krakowie w roku 1632. Muzeum przechowuje także tablicę kamienną pochodzącą z pomnika św. Jana na Rynku z roku 1851 oraz Dziennik dochodów i wydatków Towarzystwa na dniu l-go stycznia 836 połączonego w celu wystawienia osoby (czyli statuy) kamiennej Świętego Jana z Kent na rynku w mieście Kentach.

Na ekspozycji znalazły się również pamiątki związane z historią i ikonografią miasta: fotografie burmistrzów Kęt, łańcuch naczelnika gminy z końca XIX w., bębenek miejskiego dobosza, a także bogaty zbiór pocztówek ukazujących Kęty od przełomu wieków XIX i XX do lat 40. XX w. Do najcenniejszych eksponatów w kolekcji kęckiego muzeum należą miejskie armatki, tzw. wiwatówki z inicjałami miasta, pochodzące z roku 1777 oraz wykonany na początku XX w. przez działającego w Kętach znakomitego snycerza Stanisława Jarząbka herb Kęt, pierwotnie umieszczony na kęckim ratuszu.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż