Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycja mieszczańska
Wystawa stałaotwarta (2729, 0.55)
wnętrza mieszczańskie, meble, wyposażenie
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycję zaaranżowano tworząc miniaturowe wnętrza saloniku i części "kredensowej". Jej wyposażenie składa się z mebli oraz przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z kęckich domów. Część salonowa mieści się w sklepionej kolebką wnęce. Głównym elementem wyposażenia jest XIX-wieczny komplet mebli o brokatowej tapicerce i rzeźbionych poręczach. Możemy tu oglądać m. in. portret burmistrza kęckiego Antoniego Hałatka autorstwa Józefa Pochwalskiego z 1927 r.
Można zobaczyć również gipsowe popiersie ks. Jana Dzierżonia z pocz. XX w., międzywojenne tkaniny dekoracyjne: kilim na ścianie, obrusy i serwety, instrumenty muzyczne: cytry i mandolinę oraz wiele domowych drobiazgów z wieków XIX i I poł. XX. Ciekawą grupę stanowią przedmioty związane z podróżą: skórzany sekwojaż, pudło na kapelusze i podróżna toaletka męska.

Po przeciwnej stronie, na drewnianym kredensie wyeksponowano przedmioty codziennego użytku m. in. serwis porcelanowy z Ćmielowa, zestaw sztućców w kasecie, naczynia szklane i fajansowe, maszynę do pisania, drewniane liczydło i fotografie kęczan z przełomu XIX i XX w. W tej części eksponowane są również inne elementy wyposażenia domu mieszczańskiego: piecyk węglowy tzw. "koza", konik na biegunach o główce rzeźbionej przez Stanisława Jarząbka (ok. 1900), parowóz wykonany przez Tadeusza Matusiaka w obozie jenieckim podczas II wojny światowej czy wiklinowy wózek z końca w. XIX. Na ścianach wiszą obrazy i oleodruki o sakralnej tematyce oraz domowe kropielniczki, często spotykane w dawnych domostwach.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż