Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 28.04.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycja etnograficzna
Wystawa stałaotwarta (2825, 0.57)
etnograficzna, wyposażenie domów chłopskich
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Ważnym elementem ekspozycji są prezentowane na stroje kobiece noszone przez mieszkanki regionu często jeszcze w czasach powojennych, tzw. stroje "laskie". Kobiecy strój laski składał się z płóciennej półhalki i koszuli, spódnicy z lajbikiem, zapaski oraz wierzchniego okrycia zwanego "jaklą". Na uwagę zasługują zdobienia jakli tzw. haftem sznurkowym. Głowy kobiety okrywały chustkami z płótna, wełny lub jedwabiu. Z początku XX w. modne były chustki z tkanin jedwabnych o splocie żakardowym.
W dalszej części prezentowane są przedmioty związane z produkcją i obróbką tkanin; uwagę przyciąga zwłaszcza drewniane krosno dwunicienicowe pochodzące z Kęt z II poł. XIX w. Znajdują się tutaj również trzy maszyny z początków XX w.: krawiecka, kuśnierska oraz szewska, którą można oglądać w otoczeniu różnorodnych przedmiotów pochodzących z warsztatu szewskiego.

Muzeum posiada także bogaty zbiór eksponatów związanych z wyposażeniem domów chłopskich; od przedmiotów codziennego użytku, do narzędzi rolniczych. Odnajdziemy tu zarówno drobne sprzęty domowe, tj. cedzaki, faski na masło, drewniane miarki, gliniane dzbany, garnki, kamionkowe i gipsowe formy do pieczenia, małe stępki drewniane, jak również narzędzia domowe, np, komysło do noszenia wiader z wodą, stępkę do wyrobu kaszy, praskę do sera, czy masielnice. W sali znajdują się również dwie malowane skrzynie posagowe - wyposażenie typowego domu z tych okolic z przełomu wieków XIX i XX. Ze sprzętów rolniczych można zobaczyć m.in. cepy, drewniane widły, czy też rzadko spotykany drewniany pług.

W sali etnograficznej wygospodarowano miejsce na ekspozycje czasowe, związane ze sztuką, życiem codziennym i pracą mieszkańców regionu.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż