Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 27.03.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Prywatne Apartamenty Królewskie
Wystawa stałaotwarta (6007, 1.14)
sztuka, malarstwo, wnętrza
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Prywatne Apartamenty Królewskie obejmują sale na pierwszym piętrze zamku - prywatne pokoje królewskie, komnaty świty dworskiej i pomieszczenia dla gości. Na południe od schodów Poselskich, cztery komnaty stanowiły apartament przeznaczony dla gości królewskich. W tej części pałacu zachowały się renesansowe stropy modrzewiowe, a w dwóch salach również pierwotne malowane barwne fryzy ścienne. Szczególną uwagę zwracają gotycko-renesansowe portale, dzieło mistrza Benedykta.
W północno wschodnim narożniku zamku, z gotyckimi pomieszczeniami, znajduje się urokliwa, tajemnicza Kurza Stopka; w wieży Łokietkowej mieściła się niegdyś sypialnia Zygmunta Starego, a opodal także gabinet w wieży Zygmunta III, z bogatą dekoracją stiukową z czasu około roku 1600. W okresie międzywojennym wieku XX w tej części pałacu urządzono prywatny apartament prezydenta Ignacego Mościckiego, o czym przypomina zrekonstruowana sypialnia prezydencka w wieży Duńskiej. W północnym skrzydle pałacu znajdują się dwie sale z eksponatami z czasów panowania w Polsce dynastii Wettinów, w tym interesujący zbiór porcelany miśnieńskiej, sreber oraz dywany dworskie. Dwie ostatnie sale, w tym reprezentacyjna kolumnowa, urządzone są w stylu klasycystycznym.

Dwa kameralne pomieszczenia w gotyckiej, z w. XIV, przerobionej w epoce renesansu i w XX w. narożnej wieży-belwederku, części zamku zwanej ongiś Kurzą Nogą. Z okien roztacza się rozległy widok na stary Kraków. Nie jest znane pierwotne przeznaczenie tych wnętrz. Tu zapewne królowie spędzali samotne chwile, pogrążeni w refleksji nad ważnymi sprawami. Portale z herbem Wazów oraz kominek pochodzą z czasu około r. 1600. W okresie międzywojennym w. XX wykonano obecny strop z plafonem pędzla Zygmunta Waliszewskiego, a ściany wówczas wyłożono XVIII-wiecznym kurdybanem. Obrazy renesansowe, głównie francuskie.
Sala kolumnowaSypialnia gości królewskichKurza Stopka
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż