Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 14.05.2021. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ostrów Lednicki - Powrót do przeszłości
Wystawa stała 15.04.2010 - 01.01.2012 - zamknięta (2219, 0.57)
archeologiczna
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa umiejscowiona jest we wnętrzu dawnego spichlerza w Dziekanowicach, jest stałą ekspozycją, na której prezentowane są zabytki związane z lednicką wyspą i jej wodnym otoczeniem. Całość oglądać można w dwóch salach o powierzchni około 500 m2. Dwie najważniejsze grupy zabytków, to zespół kilkuset przedmiotów kultu chrześcijańskiego oraz uzbrojenia z czasów wczesnopiastowskich. Wzbogacają je przedmioty luksusowe oraz codziennego użytku. Eksponaty te prezentowane są w pierwszej z sal.
W drugiej skonstruowano dioramę jednego z mostów, jakie w przeszłości łączył wyspę z jeziornymi brzegami. Prezentowane tam są również zagadnienia łączące się z urządzeniami komunikacyjnymi i z systemem militarnej zabudowy Ostrowa Lednickiego. Dioramę mostu tworzą nie tylko jego relikty, ale i rumowisko konstrukcyjne, któremu towarzyszy łódź-dłubanka, fragmenty naczyń oraz zwierzęcych kości. Na tej samej sali prezentowana jest również druga z łodzi-dłubanek - jedna z większych dłubanek znanych z terenu naszych ziem. Ta dębowa łódź wykonana została z pnia ściętego w 966 r. W gablocie zaprezentowano wybór drewnianych narzędzi (pałki ciesielskie, mostowe zatyczki) oraz urządzenia sterujące łodzi (rumpel steru).

Ilustrację umocnień obronnych (wałów i brzegów wyspy) stanowią zdjęcia oraz rysunki (m.in. odtworzony na jednej ze ścian wystawowych dużych rozmiarów profil wykopu na wałach grodowych). Wystawa udostępniona zwiedzającym w roku 2003.

Wystawa została wyróżniona główną nagrodą w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce - IZABELLA 2003.
Fragment ekspozycji
Miejsce: Spichlerz w Dziekanowicach
Kurator: Janusz Górecki
Autorzy: Scenariusz: Janusz Górecki, Arkadiusz Tabaka, Oprawa plastyczna: Wojciech Kujawa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż