Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 19.09.2020. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Czas mamuta
Wystawa stałaotwarta (5733, 1.58)
archeologiczna, paleontologiczna
Oceny:  / 106
KiepskiBardzo dobry 
W trakcie prac na budowie obwodnicy Garwolina, w głębokim wykopie usytuowanym w zatorfionej dolinie n niewielkiego cieku uchodzącego do rzeki Wilgi natrafiono na szczątki kostne. Znajdowały się one w piaskach i żwirach rzecznych zlodowacenia wisły, na głębokości około 6-7 m. Kości nie tworzyły zwartych zespołów, lecz były rozproszone na powierzchni 3-4 hektarów. Szczątki kostne należały w większości do jednego gatunku - mamuta wielkiego.
Centralnym punktem wystawy jest chata z okresu paleolitu wykonana z kości mamutów wykonana przez artystkę-plastyka Agatę Olszyńską (fot. 1). Nie jest to jednak tylko wizja artystyczna. Podobne chaty odkryto na terenie Ukrainy, a także w Krakowie (przy ul. Spadzistej), gdzie znaleziono dwa obiekty mieszkalne na planie koła o średnicy 2m. Fundamenty tych chat składały się z żuchw i innych kości mamutów, a ponad nimi wznosiła się konstrukcja z żerdzi, ciosów mamuta i skór zwierzęcych. Archeolodzy uważają, że takie chaty były użytkowane przez kilka-kilkanaście lat.

Na wystawie eksponowane są kości ssaków plejstoceńskich pochodzących zarówno spod Garwolina, jak i ze zbiorów Muzeum Geologicznego PIG, pochodzące głównie ze stanowisk na Górnym Śląsku. Oprócz licznych kości mamuta, zgromadzono fragmenty szkieletów dzikich koni, nosorożca włochatego, jelenia olbrzymiego, prażubra stepowego, renifera, niedźwiedzia jaskiniowego. Każda kość jest opisana, aby zwiedzający mógł wiedzieć z jakiej części szkieletów pochodzi.

Wystawę uzupełniają narzędzie krzemienne z epoki paleolitu wypożyczone z Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Realizatorami wystawy byli: Lidia Adach, Gerard Gierliński, Jolanta Iwańczuk, Monika Krzeczyńska, Monika Olczak-Dusseldorp, Agata Olszyńska, Izabela Ploch i Elżbieta Zdrojewska. W wystawie wykorzystano rysunki wykonane przez nieżyjącego już Karola Sabath.
Fragment ekspozycji w hali głównejFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż