Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 20.03.2023. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Te wspaniałe motocykle
Wystawa stałaotwarta (3010, 0.66)
motoryzacyjna
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Przedwojenne polskie produkcje: podkowa - jej konstrukcję oparto na angielskim motocyklu baker. Do sprzedaży weszła w lutym 1939 r. Wyprodukowano ich niewiele - ok. 130-500 sztuk, moj: pierwsze modele powstały w 1937 r., w czasie wojny jeździli na nim głównie gońcy. Pełna gama powojennych modeli jednośladów: Ryś - motorower produkowany w latach 1957-1964. Był to udany model - wygodny, zapewniał niezłą prędkość przy małym zużyciu paliwa, Żak - młodszy i uboższy brat rysia.
- osa - jedyny polski skuter. Produkowany od początku lat 50. Miała duże koła i doskonałe zawieszenie, dzięki czemu była bardzo popularna, choć droga. Produkowano je do 1965 r.

- komar - jeden z najpopularniejszych polskich motorowerów. Był tani i prosty w budowie - miał tylko to, co niezbędne. Pierwszy komar wyjechał z bydgoskiej fabryki w 1960 r.

- motocykle:

a) wsk - prototyp pokazano w 1958 r. Jest to pierwsza samodzielna konstrukcja Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Miał niezłe zawieszenie i ramę, nowoczesne hamulce, prędkościomierz wbudowany w lampę i wygodną kanapę.

b) shl - to skrót od Suchedniowskiej Huty Ludwików w Kielcach. W 1947 roku odnaleziono tam sporo części służących do produkcji shl 98. Dołożono do nich silnik wzorowany na niemieckim dkw przygotowany do sokoła 125 i tak narodziła się pierwsza powojenna eshaelka. Produkowano ją w Warszawie.
Junak z czerwonym koszemFragment ekspozycjiFragment ekspozycji - iskra
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż