Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 14.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Historia szczecińskiej komunikacji
Wystawa stałaotwarta (3059, 0.59)
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
W skład kolekcji tramwajów elektrycznych wchodzą dwie grupy wagonów: - tramwaje przedwojennej produkcji niemieckiej typu Bremen, - tramwaje polskiej produkcji z okresu powojennego typu N oraz z okresu lat 70 tych typu 102 Na. Wagony niemieckiej konstrukcji typu Bremen oraz polskiej typu "N", znajdujące się obecnie na stanie Muzeum Techniki, to w większości wagony techniczne: pługi wirnikowe, lemieszowe, solarki.
Trzeba jednak pamiętać, że te pojazdy szynowe od momentu ich zbudowania pełniły niegdyś funkcję jako normalne wagony liniowe do przewozu ludzi na regularnych trasach. Dopiero po zakończeniu ich służby zapadła decyzja by wykorzystać wycofane ze służby liniowej wagony na potrzeby zaplecza technicznego z przeznaczeniem wykonywania różnego rodzaju zadań.

BREMEN - najstarszy tramwaj, który przetrwał wojnę: te tramwaje jeździły po Szczecinie od 1925 r. Ten egzemplarz został przebudowany na pług wirnikowy, który do 2006 r. odśnieżał szczecińskie ulice, eNka - pierwszy polski tramwaj: eNki były wzorowane na niemieckich wagonach KSW produkowanych jeszcze w czasie wojny, miały możliwość jazdy w obu kierunkach. Ten wagon trafił do Szczecina w 1968 r. i woził pasażerów do 1971 r., a potem został przebudowany na pług lemieszowy.
Fragment ekspozycji - Bremen 3Fragment ekspozycji - Bremen 2Fragment ekspozycji - Bremen 1
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż