Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.09.2021. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycja etnograficzna
Wystawa stałaotwarta (1662, 0.42)
etnograficzna, stroje, rzemiosło ludowe
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa przedstawia zagadnienia związane z kulturą ludową Ziemi Myślenickiej. Składa się z działów: strój, obróbka włókna, rolnictwo, hodowla, garncarstwo, obróbka drewna, kowalstwo, kamieniarstwo, obrzędowość doroczna i rodzinna, sztuka, zabawki oraz wnętrze. Na ekspozycję w/w działów składają się eksponaty oraz fotogramy ilustrujące bądź zastosowanie i użytkowanie wystawianych przedmiotów w warunkach naturalnych, bądź stanowiące uzupełnienie przedstawianego przedmiotu.
W gablotach pokazane są trzy odmiany stroju ludowego noszonego na Ziemi Myślenickiej: strój krakowski, góralski i szczyrzycki noszony na terenach przejściowych. Dział ten prezentuje też części ubiorów męskich i kobiecych noszone we wsiach myślenickich.

Na wystawie pokazane są eksponaty służące do obróbki lnu i wełny: kijanki, szczotki i grzebienie do czesania włókna, międlica, wrzeciono, przęślica, motowidło i typy kołowrotków nożnych rozpowszechnionych na wsi myślenickiej w czasie I wojny światowej. Pokazane są też wyroby z wikliny, korzenia i słomy.

W dziale hodowla pokazana jest m.in. skrzynka do rżnięcia słomy, kosz do noszenia paszy, jarzma, pęta do wiązania koni, naczynia na mleko.

Na ekspozycji "Obróbka drewna" pokazane są narzędzia stolarskie i ciesielskie oraz drewniane wyroby dłubane, klepkowe i inne: łyżki, chochle, stępy, niecki, naczynia, kijanki, solniczki, prasa i formy do sera, maselnica, tara do prania, drewniana pralka i skrzynia.

W dziale kowalstwa prezentowane są m.in.przykłady okuć do wozów, drzwi, ozdobne zawiasy, świeczniki, dynarki, łopatka do pługa i narzędzia kowalskie.

W dziale kamieniarstwa pokazane są narzędzia kamieniarskie / zestaw dłutek kamieniarskich i pałka do podbijania dłutek / oraz stępy, osełki, brusy oraz przykłady rzeźby w kamieniu.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż