Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 25.09.2021. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
II Wojna światowa
Wystawa stała 15.02.2008 - ... - otwarta (1806, 0.45)
historyczna
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja obejmuje militarne aspekty II wojny światowej. Eksponowane przedmioty to broń, bagnety, ekwipunek, amunicja oraz inne relikty walk stoczonych na terenie powiatu myślenickiego w okresie okupacji. Wystawa pod względem chronologicznym podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich swoją tematyką obejmuje wydarzenia z 1 + 6 września 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem dnia 5 września, w którym miasto zostało zajęte przez Niemców.
Zaprezentowane w tej części militaria to przedmioty produkowane dla potrzeb Wojska Polskiego w okresie 1918-39 r. Do najciekawszych eksponatów należy podstawa Wz 34 do CKM Browning oraz magazynek do karabinu p-panc Ur.
Druga część wystawy poświęcona została wydarzeniom z 21 - 22 stycznia 1945 roku. Przedmioty tutaj eksponowane to relikty walk niemiecko - rosyjskich.Trzon tej części ekspozycji to elementy ciagnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost. Stanowią one część "PROJEKTU RSO" mającego na celu odbudowę pojazdu oraz gromadzenie informacji na jego temat.

Całość ekspozycji uzupełniają opisy przedmiotów i wydarzeń wojennych, przedruki plakatów propagandowych oraz zdjęcia archiwalne jak i te dotyczące wydobycia wraku RSO w Krzyszkowicach.
Prace mające na celu adaptację piwnic do celów tejże ekspozycji wykonane zostały przez pracowników Muzeum.

W oparciu o nowo powstałą wystawę prowadzone będą dla młodzieży szkolnej lekcje muzealne dotyczace problematyki II wojny światowej czy archeologii wojskowej.
W przyszłości mamy nadzieję pozszerzyć ekspozycję o zagadnienia dotyczącące I wojny światowej oraz działań partyzanckich na Ziemi Myślenickiej.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż