Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 04.07.2020. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Jak dawniej prano
Spichlerz z Warszowic
Wystawa stałaotwarta (4589, 1.3)
etnograficzna, sprzęty gospodarstwa domowego
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa prezentuje sprzęty związane z praniem, suszeniem, prasowaniem i maglowaniem użytkowanych w domach wiejskich na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednym z najstarszych sposobów prania było uderzanie kijanką drewnianą. Z czasem wprowadzono tarę która służyła do prania za pomocą tarcia w balii. Na wystawie można zobaczyć różne typy pralek ręcznych produkowanych od końca XIX do okresu międzywojennego, jak również pralek z napędem elektrycznym typu "Miele" z początku XX wieku.
Na wystawie znajdują się różne typy magli i żelazek na węgiel, duszę i prąd elektryczny. Na ekspozycji umieszczono szpaner - przyrząd służący do wieszania sztrykowanych firan po ich wykrochmaleniu.

"Waszbret", "rumpla" to jest taka tarka pralnicza. Do czego to służy? Otóż brudne ubrania najpierw moczyło się w wodzie z mydlinami a potem pocierało o tę tarkę, aby brud dał się sprać. Trzeba bowiem wiedzieć, że dawniejsze pranie to była bardzo ciężka i mokra robota.

Wyżymaczka - urządzenie do wyciskania nadmiaru wody ze świeżo wypranych sztuk odzieży lub bielizny składające się z przylegających do siebie dwóch wałków, z których jeden napędzany jest korbką. Wałki mogą być pokryte z drewnem, gumą lub tworzywem sztucznym i sprężyście do siebie dociskane tak, aby możliwe było wciśnięcie pomiędzy nie - poprzez pokręcanie korbką - wypranej odzieży. Przez wyciśnięcie wody z tkaniny można znacznie skrócić czas schnięcia wypranej odzieży, a także zapobiec (lub znacznie ograniczyć) efekt rozciągania się tkaniny pod wpływem ciężaru wody w niej zawartej.

Frania - elektryczna pralka wirnikowa popularna w Polsce przed upowszechnieniem się w latach 80 XX w bębnowych pralek automatycznych. W pralce wirnikowej bęben nie porusza się natomiast woda i prana odzież jest poruszana przez obracający się wirnik. Pierwsze serie pralek miały wirnik zamontowany na boku (ściance).
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Autorzy: Damian Adamczak
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż