Chorzów / Górnośląski Park Etnograficzny wystawa stała - rzemiosło, pojazdy Zgromadzone pojazdy konne używane były w dworach i gospodarstwach bogatych chłopów na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku.
Do najważniejszych firm powoźniczych, działających wówczas na tym terenie, należał skład powozów Jana Pustówki z Cieszyna oraz zakład rymarsko-siodlarski Kazimierza Kanzala z Dąbrowy Górniczej. Wykonywane w Polsce pojazdy nie odbiegały ani kształtem, ani zasadami konstrukcji od tworzonych w Europie Zachodniej.
|
Chorzów / Górnośląski Park Etnograficzny wystawa stała - etnograficzna, sprzęty gospodarstwa domowego Wystawa prezentuje sprzęty związane z praniem, suszeniem, prasowaniem i maglowaniem użytkowanych w domach wiejskich na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednym z najstarszych sposobów prania było uderzanie kijanką drewnianą. Z czasem wprowadzono tarę która służyła do prania za pomocą tarcia w balii. Na wystawie można zobaczyć różne typy pralek ręcznych produkowanych od końca XIX do okresu międzywojennego, jak również pralek z napędem elektrycznym typu "Miele" z początku XX wieku.
|
Chorzów / Górnośląski Park Etnograficzny wystawa stała - skansen, rzemiosło Na wystawie zgromadzono w formie narzędzi, surowców i gotowych wyrobów 14 stanowisk rzemieślniczych takich zawodów jak : cieśla, dekarz, stolarz, kołodziej, bednarz, garbarz, szewc, rymarz, tkacz, powroźnik, krawiec, plecionkarz, kowal i garncarz. Eksponaty pochodzą ze zbiorów : Górnośląskiego Parku Etnograficznego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Rybniku i Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Wystawie towarzyszy katalog pt. Tradycyjne rzemiosło ludowe "Ginące zawody", Chorzów 2005.
|