Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 04.07.2020. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Pojazdy konne
Stodoła z Grzawy
Wystawa stałaotwarta (2877, 0.81)
rzemiosło, pojazdy
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Zgromadzone pojazdy konne używane były w dworach i gospodarstwach bogatych chłopów na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku. Do najważniejszych firm powoźniczych, działających wówczas na tym terenie, należał skład powozów Jana Pustówki z Cieszyna oraz zakład rymarsko-siodlarski Kazimierza Kanzala z Dąbrowy Górniczej. Wykonywane w Polsce pojazdy nie odbiegały ani kształtem, ani zasadami konstrukcji od tworzonych w Europie Zachodniej.
Różnice jakościowe wynikały jedynie z zastosowania innych materiałów i z chęci dostosowania pojazdów do rodzimych warunków klimatycznych i potrzeb użytkowników.

Gdy po zakończeniu I Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej zaniechano produkcji powozów na rzecz automobili - w Polsce nadal wytwarzano pojazdy konne, przede wszystkim wymyślone przez polskiego konstruktora bryczki. Dopiero w owym czasie pojazdy te docierają na wieś.

Bryczki i inne powozy wykorzystywano podczas krótkich podróży, wyjazdów w interesach, ale przede wszystkim podczas ważnych uroczystości kościelnych i rodzinnych takich jak ślub czy chrzciny. Zimą używano sań. W dawnej wsi pełniły one te same funkcje co bryczka latem. Służyły także jako pojazd kuligowy w okresie karnawału.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż