Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 12.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wnętrze młyna
Wystawa stałaotwarta (5415, 1.09)
rzemiosła, techniki
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
W młynie zachowało się oryginalne wyposażenie. Szczególne wrażenie wzbudzają cztery maszyny mielące - śrutownik firmy Eisengiesseren & Maschinenfabrik für Mühlenbau A. Wetzig z Wittenbergu (okręg Halle), dwa mlewniki produkcji Hipkow & Co z Gassen oraz śrutownik Gebhard & Sohn z Magdeburga Neustadt. Młyn był napędzany turbiną wodną, wcześniej kołem wodnym poruszanym przez wody rzeczki Bogdanka. Krótko przed wojną wprowadzono silnik spalinowy, a następnie elektryczny.
Młyn mielił wówczas 4000 kg zboża na dobę. Obecnie urządzenia w młynie nie są używane. We młynie są prezentowane są również domowe urządzenia do obróbki ziarna - wialnia i łuszczarki do kaszy z sortownicą oraz gilotyny do cięcia trzciny. Natomiast w korytarzu łączącym część młyńską z mieszkalną są wyeksponowane sprzęty związane z wypiekiem chleba, np. dzieża, niecki, formy do chleba, pocioski (kociuby) do wygarniania żaru, łopaty do chleba, szufle do ziarna, różne naczynia zasobowe.
Wnętrze młyna
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż