Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 29.06.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Podwórze i budynki gospodarcze
Wystawa stałaotwarta (2901, 0.68)
rzemisło, maszyny rolnicze, powozy
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
W dawnej szkieletowej wozowni, zrekonstruowanej w 1988 r. pod kierunkiem dr Wojciecha Sadowskiego, można zobaczyć warsztaty wiejskie - maglarnię, gręplarnię do rozczesywania owczej wełny oraz kuźnię. Na obecny kształt wnętrza kuźni złożyły się elementy wyposażenia z XIX / XX w. pozyskiwane sukcesywnie w warsztatach w Jeninie, Santoku, Nowej Wsi i Osiecku. Prezentacja tych tradycyjnych narzędzi oddaje dziś klimat wnętrza dawnej kuźni, choć jest to jedynie kuźnia ekspozycyjna.
W dawnej oborze wyeksponowane zostały różne sprzęty rolnicze z XIX w. i pierwszej połowy XX w. (pługi, radła, brony, wał do ugniatania ziemi, kosa, sierp, cepy, grabie, sieczkarnie) oraz środki transportu wiejskiego (wozy, bryczki, sanie, chomąta i jarzma). Są wśród nich zarówno przedmioty przywiezione z dawnych Kresów Wschodnich i Wielkopolski, jak i pozostawione przez ludność niemiecką.

Na podwórzu natomiast prezentowane są fabryczne maszyny rolnicze (siewnik, żniwiarka, grabiarka, kopaczka do ziemniaków, pługi, radła, brony), kieraty i silnik spalinowy oraz sprzęty związane z przetwórstwem ziarna (młocarnia, wialnia, stępa, żarna). W sadzie znajduje się pasieka z uli kłodowych oraz zrekonstruowany piec chlebowy, przy którym we współpracy z piekarnią w Bogdańcu regularnie są organizowane warsztaty wypieku chleba.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż