Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Rzeźba europejska XVII - XX w.
Wystawa stałaotwarta (1820, 0.43)
sztuka, rzeźba
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
W zbiorach Muzeum znajduje się znakomita grupa rzeźb cenionych twórców reprezentujących różne europejskie ośrodki artystyczne. Sięgając do swoich zasobów magazynowych chcemy zaprezentować zespół rzeźby europejskiej z jego najcenniejszym klasycystycznym dziełem - Popiersiem księcia Henryka Pruskiego, autorstwa francuskiego rzeźbiarza Jeana Antoine'a Houdona (1741-1828). Trzon kolekcji tworzy grupa rzeźb włoskich i niemieckich powstałych w XIX i XX wieku.
Reprezentowani są tacy twórcy jak Adolfo Cipriani (czynny w latach 1895-1930), czy też Rudolf Bosselt (1871-1938). Obecnie niewielka liczba obiektów wystawiana w muzeum zostaje wzbogacona o znakomite dzieła po konserwacji, wyeksponowane w ramach nowo utworzonej wystawy.

Natomiast wysokiej klasy barokowe wazony ogrodowe pochodzące z parku rezydencji Schönaichów w Siedlisku koło Nowej Soli, po konserwacji i ustawieniu na zaprojektowanych postumentach uzupełnią dendrologiczny ogród muzealny przy zabytkowej willi, będącej siedzibą Muzeum Lubuskiego.

Istotna dla wystawy jest rzeźba portretowa od klasycyzmu, poprzez popiersia dziewiętnastowieczne, aż po dzieła z przełomu XIX i XX wieku, podkreślająca piękno i elegancję w opracowaniu formy i detalu. Prezentowana w górnym hallu muzeum grupa 11 rzeźb tworzy nową przestrzeń wystawienniczą, a przez to nabiera swoistej wyrazistości. Na wystawie prezentujemy obok rzeźby obcej jedno dzieło ilustrujące nowoczesną rzeźbę polską - wyjątkowo cenne pod względem artystycznym popiersie Aleksandra Szembeka, wykonane w białym marmurze przez Leona Mieczysława Zawiejskiego (1856-1933). Włączony do tego zespołu depozyt programowo poszerzył część ekspozycji rzeźby portretowej.
Obiekty te staną się podstawą do stworzenia Galerii Rzeźby Europejskiej w gorzowskim muzeum. Ten skromny zbiór tworzący stałą ekspozycję rzeźby wymagać będzie jeszcze wieloletn
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: Gorzowie Wlkp., ul. Warszawska 35
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż