Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dawna sztuka zdobnicza
Wystawa stałaotwarta (1743, 0.41)
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie zachowany został układ eksponatów zgrupowanych w zespoły - ceramika głównie porcelana ( Saksonia - Miśnia), szkło (Czechy, Śląsk) i srebro (Polska - złotnictwo poznańskie, Rosja, Niemcy) oraz inne metale. Jest to różnorodny i interesująco prezentujący się zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego od XVII wieku do poł. XX wieku pochodzących z różnych wytwórni europejskich.Pokazujemy najcenniejsze przedmioty sztuki obcej i polskiej zgromadzone w Muzeum Lubuskim.
Wyeksponowane zostały najróżnorodniejsze techniki zdobnicze i motywy jakie stosowano na przestrzeni wieków.

W gablocie umieszczono dwa szczególnie cenne, interesujące z racji naszych zainteresowań regionem, tegoroczne zakupy: srebrne łyżki stołowe - jedna wykonana we Wrocławiu ok. 1840 roku i przecechowana przez złotnika gorzowskiego o inicjałach ES, a druga wykonana przez sulechowskiego złotnika Wiena (pochodzącego z Gorzowa daw. Landsberga an der Warthe) z lat 1780-1790. Istotnym elementem tej ekspozycji jest kredens z 1611 roku bogato zdobiony dekoracją rzeźbiarską i intarsją. Wyjątkowy nastrój wprowadzają obrazy autorstwa Otto Kreyhera Sprzedawca figur gipsowych (1888 r.) i Georga Marschalla Pejzaż z leśnym strumykiem (pocz. XX w.) w historycznych dekoracyjnych ramach dopełniając prezentowany zbiór. Wystawa zaaranżowana została w nowej, zaskakującej kolorystyce ścian nadającej całości niepowtarzalny, magiczny charakter poprzez ciepło różowawej czerwieni. Kuratorem i autorem koncepcji plastycznej jest Janusz Michalski.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: Gorzów Wlkp., ul. Warszawska 35
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż