Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Henryk Rodakowski "Album Pałahickie"
Wystawa stałaotwarta (2330, 0.55)
malarstwo polskie
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Kameralna wystawa ukazująca tekę 11 akwarel namalowanych w latach 1867/1868 przez polskiego artystę o sławie europejskiej. Szereg perfekcyjnie wykonanych arcydzieł przedstawiających chłopów i Żydów mieszkających i pracujących w Pałahiczach (koło Stanisławowa), majątku brata artysty. Cykl ten stanowi całościowy etnograficznie rejestr dziewiętnastowiecznego barwnego galicyjskiego folkloru. Losy pałahickich akwarel związane są z gorzowskim miastem.
Tak pisze o nich Małgorzata Kitowska-Łysiak w katalogu Henryk Rodakowski "Album Pałahickie": - Muzeum Okręgowe w Gorzowie nie ustawało w staraniach o pozyskanie cyklu do swoich zbiorów. Franciszka Żukotyńska, której mąż zmarł w roku 1954, początkowo nie chciała pozbywać się cennej własności. Uzyskano jedynie wpis do rejestru zabytków, aby chociaż w ten sposób ochronić dzieło przed niezgodnym z interesami polskiej kultury pokierowaniem jego losami. Dopiero latem w roku 1980 udało się nakłonić właścicielkę, aby obiekt tak wielkiej wartości, który zresztą szczęśliwym zbiegiem okoliczności tylko co uniknął kradzieży, zdeponowała w miejscowym muzeum. To z kolei przyspieszyło decyzję Franciszki Żukotyńskiej co do sprzedaży całości. Transakcję sfinalizowano na przełomie lat 1980/81.
Fragment ekspozycjiAlbum Pałahickie
Miejsce: Gorzów Wlkp., ul. Warszawska 35
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż