Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 13.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria portretów
Wystawa stałaotwarta (2456, 0.47)
malarstwo
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Galeria portretów została podzielona na portret trumienny oraz Portret reprezentacyjny i prywatny. Portret trumienny - specyficzny, nigdzie poza kulturą polską nie występujący typ portretu, związany był z sarmackim obyczajem pogrzebowym od końca XVI do końca XVIII wieku. Malowany z reguły olejem na blasze, miał kształt sześcio- lub ośmioboku, co odpowiadało przekrojowi trumny.
Umieszczany u wezgłowia trumny leżącej na katafalku, po to by on sam mógł "brać udział" w uroczystościach. Po uroczystościach pogrzebowych zawieszany był w kościele, którego zmarły był dobrodziejem, albo w kościelnej krypcie. Portrety trumienne malowane były najczęściej przez miejscowych malarzy cechowych, dlatego zwykle są anonimowe i nie zawsze najwyższych lotów artystycznych.

Portret reprezentacyjny i prywatny - czyli taki, na którym ukazany jest ktoś z godnością, powagą, w eleganckim stroju zaznaczającym jego status ekonomiczny, pozycję i sprawowane funkcje lub przeciwnie, w stroju codziennym, nieoficjalnym, z ulubionym przedmiotem lub zwierzęciem, bardziej malowany z chęcią zaznaczenia osobowości niż statusu społecznego.

Wybrane do galerii postacie to w większości osoby historyczne żyjące i działające w Polsce, mniej lub bardziej zasłużone dla kraju (biskupi Antoni Okęcki, Stanisław Grabowski, Wojciech Tolibowski, król August II Mocny, Stanisław Małachowski, Wojciech Opaliński, Kazimierz Poniatowski, gen. Piotr Szembek, Wiktoria z Lubowidzkich - Niemojewska, Janina z Dzieżków Malczewska, Krasicka, Agnieszka Kossowska, Józefa Szułdrzyńska, Helena Cichowicz). Portrety te ułożone zostały chronologicznie, ukazując, jak na przestrzeni trzech stuleci, wśród dostojników świeckich i duchownych.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: Na pierwszym piętrze w korytarzach
Autorzy: scenariusz ekspozycji i projekt aranżacji - Ryszard Gulczyński, Aleksandra Pudelska
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż