Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 05.10.2024. (1,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Judaika
Wystawa stałaotwarta (3428, 0.67)
sakralna, judaika
Oceny:  / 13
KiepskiBardzo dobry 
Kolekcja obrazująca najważniejsze typy kultowych sreber żydowskich nie legitymuje się co prawda dawnością - obiekty pochodzą przeważnie z XIX w. - jest jednak przez swoją kompletność jednym z ciekawszych zespołów wystawy. Prezentowane są zarówno srebra związane z kultem synagogalnym, jak i domowym. Z tym pierwszym wiąże się tzw. klej kodesz (naczynia święte) czyli zespół srebrnych ozdób Tory.
W skład ozdób Tory wchodzą: Keter Tora - korona wieńcząca zwój pergaminowy z tekstem Pięcioksięgu w czasie święta Simchat Tora, Rimmonim (jedna z pary) - ozdobne sterczyny nakładane na drzewce zwoju, Tass - tarcza zawieszana na Torze, Jad - wskazówka, którą wodzono wzdłuż wierszy w trakcie czytania Tory w synagodze.

Sprzęty związane z domowymi uroczystościami religijnymi i świętami, reprezentują: kubki, pucharki i kieliszki kidduszowe, z których m.in. pito wino, po odmówieniu nad nim błogosławieństw uświęcających rozpoczęcie i zakończenie szabatu. Także licznie prezentowane są na wystawie balsaminki używane w trakcie wieczerzy kończącej szabat. Podczas tej uroczystości w domach żydowskich unosił się zapach wonnych ziół, którymi te naczynka były wypełnione.

W świecznikach szabasowych zapalano świece w trakcie uroczystych posiłków w czasie szabatu.
Ze świętem Chanuki związana jest kolekcja ośmiopalnikowych lamp chanukowych, zapalanych w domach po zachodzie słońca przez osiem kolejnych dni święta.
Lampa chanukowa, Warszawa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż