Kazimierz Dolny / Muzeum Sztuki Złotniczej wystawa stała - sztuka użytkowa Kolejny zespół sreber stołowych prezentuje naczynia i przedmioty służące do sporządzania i podawania kawy i herbaty oraz deserów. Tu również zaprezentowano najrozmaitsze ośrodki złotnicze. Wśród wyrobów śląskich na szczególną uwagę zasługuje barokowa flasza złocona z 1 ćw. XVII w., służąca niegdyś do przechowywania cennych zamorskich przypraw, a później pełniąca funkcję herbatnicy. Kilka cukiernic ustawionych obok niej, ukazuje przemiany form i dekoracji tego naczynia w ciągu XIX stulecia.
|
Kazimierz Dolny / Muzeum Sztuki Złotniczej wystawa stała - sztuka użytkowa Na wystawie prezentowane są wyroby z różnych warsztatów, różnych stylów, a tym co je łączy jest to, że wchodziły w skład zastaw stołu obiadowego. Na uwagę zasługują wyroby jednego z największych warsztatów warszawskich XIX w. - Karola Filipa Malcza. Działająca od 1828 do 1867 r. wytwórnia cieszyła się wielkim uznaniem, zaś sam mistrz jest zaliczany do najwybitniejszych polskich złotników XIX w. Wśród sreber stołowych uwagę przyciągają: półmisek, lichtarze i solniczki.
|
Kazimierz Dolny / Muzeum Sztuki Złotniczej wystawa stała - sakralna, sztuka złotnicza Jednymi z najważniejszych w kulcie chrześcijańskim naczyń liturgicznych są kielichy, używane do sprawowania liturgii mszy św. Najstarszymi eksponatami w naszych zbiorach są późnogotycki kielich pomorski z końca XV w., oraz o sto lat młodszy kielich wykonany w Żarach, o formach noszących jeszcze wiele cech sztuki gotyckiej, ale ozdobiony renesansowym ornamentem groteskowym, w formie wici roślinnej z wkomponowanymi motywami figuralnymi i zwierzęcymi oraz kwiatami i owocami.
|
Kazimierz Dolny / Muzeum Sztuki Złotniczej wystawa stała - sakralna, judaika Kolekcja obrazująca najważniejsze typy kultowych sreber żydowskich nie legitymuje się co prawda dawnością - obiekty pochodzą przeważnie z XIX w. - jest jednak przez swoją kompletność jednym z ciekawszych zespołów wystawy. Prezentowane są zarówno srebra związane z kultem synagogalnym, jak i domowym. Z tym pierwszym wiąże się tzw. klej kodesz (naczynia święte) czyli zespół srebrnych ozdób Tory.
|