Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 05.10.2024. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Srebra obiadowe
Wystawa stałaotwarta (2126, 0.42)
sztuka użytkowa
Oceny:  / 8
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie prezentowane są wyroby z różnych warsztatów, różnych stylów, a tym co je łączy jest to, że wchodziły w skład zastaw stołu obiadowego. Na uwagę zasługują wyroby jednego z największych warsztatów warszawskich XIX w. - Karola Filipa Malcza. Działająca od 1828 do 1867 r. wytwórnia cieszyła się wielkim uznaniem, zaś sam mistrz jest zaliczany do najwybitniejszych polskich złotników XIX w. Wśród sreber stołowych uwagę przyciągają: półmisek, lichtarze i solniczki.
Zachwycają swym kształtem trzy klasycystyczne solniczki z pocz. XIX w., pozbawione dekoracji ornamentalnej, autorstwa Schwartza, Staneckiego i Bandaua, nawiązujące do harmonijnych proporcji naczyń antycznych.
Kufel kryształowy ze srebrnym wiekiem i niepozorny kieliszek, to dużej rzadkości przykłady sreber ze słynnej fabryki Józefa Frageta, znanej głównie z wyrobów platerowych.

Wystawiane, pojedyncze srebra sygnalizują działalność takich ośrodków jak Wrocław, który był od średniowiecza aż po XX w. centrum złotnictwa śląskiego, Poznań - centrum złotnictwa wielkopolskiego, czy Lublin (cech złotniczy założono w 1566 r. i przez długi czas miasto było jednym z dużych ośrodków złotnictwa w Polsce centralnej). Są tu wyroby dwu znanych warsztatów złotniczych Rotkiela i Gałeckiego, złotników wyróżniających się talentem i niezłym poziomem artystycznym i technicznym swoich prac.

W sposób szczególny wyeksponowane jest lavabo - dzban i owalna misa roboty wrocławskiej z 1 poł. XVIII w. Wyjątkowo piękne proporcje i wyszukana forma czynią z tego obiektu jeden z piękniejszych eksponatów wystawy.
Powóz zabawka, Wiedeń
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż