Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 05.10.2024. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Srebra kultowe wyznań chrześcijańskich
Wystawa stałaotwarta (3221, 0.63)
sakralna, sztuka złotnicza
Oceny:  / 11
KiepskiBardzo dobry 
Jednymi z najważniejszych w kulcie chrześcijańskim naczyń liturgicznych są kielichy, używane do sprawowania liturgii mszy św. Najstarszymi eksponatami w naszych zbiorach są późnogotycki kielich pomorski z końca XV w., oraz o sto lat młodszy kielich wykonany w Żarach, o formach noszących jeszcze wiele cech sztuki gotyckiej, ale ozdobiony renesansowym ornamentem groteskowym, w formie wici roślinnej z wkomponowanymi motywami figuralnymi i zwierzęcymi oraz kwiatami i owocami.
Z XVII i XVIII w. pochodzą kielichy prezentujące barokowe i rokokowe formy i ornamentykę. Na uwagę zasługuje tu wytworny, smukły kielich z 1742 r. autorstwa jednego z najwybitniejszych złotników gdańskich Jana Gotfryda Schlaubitza.
Z epoki klasycyzmu pochodzi, stanowiący dużą rzadkość muzealną prawosławny kielich mszalny, wykonany w Moskwie, a przekazany cerkwi w Porzeczu na Wileńszczyźnie.

Dwie monstrancje z 2 poł. XVIII w. prezentują (wprowadzony przez papieża Klemensa XI w 1705 r.) typ monstrancji o glorii w formie słońca, z okrągłą oszkloną puszką, otoczoną promieniami.

Ciekawą grupą eksponatów są srebrne plakietki wotywne z XVIII w., będące wyrazem bardzo powszechnego niegdyś w Polsce zwyczaju ofiarowania wot w intencji uproszenia łaski lub dziękczynienia za jej otrzymanie. Plakietki takie zawieszano wokół ołtarzy otoczonych szczególnym kultem.

Wśród naczyń srebrnych związanych z ceremoniałem kościelnym wyróżnia się łódka na kadzidło, stanowiąca doskonały przykład form złotnictwa barokowego, nawiązująca do kształtów "nautilusów", czyli popularnych w dobie baroku pucharów wykonanych z muszli ślimaka oceanicznego.

W grupie kilku krucyfiksów i pacyfikałów, na szczególną uwagę, ze względu na rozbudowany program ikonograficzny, zasługuje krzyż prawosławny z 1 ćw. XIX w. wykonany w Kazaniu. Na wystawie prezentowany jest jego rewers, z przedstawieniem "Arma Christi" czyli narzędzi męki Chrystusa.
Lavabo biskupie, Ch. KretschKielich, k. XV w., Pomorze
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż