Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 28.02.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Konin poprzez wieki
Muzealna ilustracja dziejów miasta
Wystawa stała 27.11.2008 - ... - otwarta (1356, 0.28)
historyczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja prezentuje szereg wątków z bogatych dziejów miasta. Uwzględniono takie treściowe akcenty jak np. trzyetapowy proces powstawania Konina: od grodziska z X - XII w. (tereny okoliczne obecnego Chorznia), poprzez osadę targową z XII - XIII w. w obecnym Starym Mieście, aż do miasta lokacyjnego na lewym brzegu Warty z końca XIII w. Czasy nowożytne obrazuje makieta miasta Konina z początku XVII stulecia. Zaprezentowano także bogaty zestaw obiektów związanych z z konińskim rzemiosłem.
W ogromnej większości zaprezentowano obiekty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie (Działu Historycznego, Działu Archeologicznego, Gabinetu Numizmatycznego, Działu Naukowo - Oświatowego, Działu Sztuki). W poszczególnych gablotach znalazły się także różnorodne obiekty z bogatej kolekcji Janusza Sobczyńskiego oraz pamiątki ilustrujące życie i twórczość konińskiej pisarki Janiny Wenedy.

Całością merytoryczną (kwerendy i scenariusz) zajął się Janusza Gulczyński. Projekt sali oraz oprawę plastyczno-techniczną ekspozycji sporządzili Henryk i Karol Drzewieccy. Wykonanie techniczno - plastyczne: "Studio Duo" wraz z Działem Technicznym Muzeum Okręgowego w Koninie.

Dobrą wizytówką wystawy jest makieta Konina z I połowy XVII w. wykonana przez Marka Jaśniewicza we współpracy z Beatą Urbańską. Prace nad makietą trwały od wiosny. Konsultacji historycznych udzielał zespół: Janusz Gulczyński, Krzysztof Gorczyca, Piotr Rybczyński.

Powstał wspaniały wizerunek dawnego miasta. Miasta z zamkiem, niemalże w całości (poza kamienicą Zemełki) zbudowanego z drewna; z ratuszem - jak stanowiło prawo lokacyjne - pośrodku rynku, z murami obronnymi, bramami Toruńską i Kaliską, kościołem św. Krzyża itd.

Za pośrednictwem konińskich publikatorów kolejny już raz uruchomiono szeroką, wielostronna kwerendę, mająca na celu pozyskiwanie nowych historycznych pamiątek związanych z miastem i regionem, które mogłyby zasilić zbiory Działu Historycznego.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż