Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 06.12.2023. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Biżuteria i styl
od klasycyzmu do art déco
Wystawa stała 19.05.2007 - ... - otwarta (1932, 0.4)
sztuka, rzemiosło artystyczne, biżuteria
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Zgodnie z popularnym rozumieniem stylem nazywamy występujący w jednym czasie zespół cech formalnych. Przyjmując tę definicję określamy poszczególne dzieła sztuki jako gotyckie, barokowe czy secesyjne. Warto jednak uświadomić sobie, że ów styl obejmuje swym oddziaływaniem całokształt artystycznych działań danego okresu. Kształtuje ludzkie otoczenie zaczynając od architektury, przez sztuki piękne i użytkowe, na modzie kończąc.
Tak jak osobowość człowieka odbija swe piętno na wyglądzie jego mieszkania; doborze mebli, obrazów, bibelotów, kolorze ścian, tak styl określa kompozycję, dobór motywów zdobniczych i środków wyrazu artystycznego.

Przyzwyczailiśmy się do przypisywania konkretnym stylom wytworów sztuk pięknych; Mona Liza to dzieło renesansowe, a katedra Notre Dame w Paryżu - gotyckie. Prezentowana Państwu wystawa pokazuje, iż biżuteria, wraz z całym rzemiosłem artystycznym, także jest kształtowana przez styl. Dzięki temu możemy odbyć fascynującą podróż przez sztukę XIX i XX wieku, śledząc podobieństwa między, wydawałoby się, tak odległymi od siebie dziedzinami jak architektura i biżuteria. Jej celem jest poznanie subtelnych zależności rządzących twórczością artystyczną danego okresu.

Wyróżniono następujące grupy w układzie chronologicznym: klasycyzm, biedermeier, romantyzm, historyzm, realizm, secesję i art déco. Ekspozycję biżuterii uzupełniają odpowiednio dobrane wyroby rzemiosła oraz tablice informacyjne.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Kurator: Małgorzata Gorczyca
Autorzy: scenariusz: Małgorzata Gorczyca
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż