Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 15.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kolekcja oświetlenia
Wystawa stałaotwarta (1767, 0.36)
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja pokazuje w porządku chronologicznym rozwój form oświetleniowych od czasów starożytnych do XX w. Sala zabudowana szklanymi witrynami w kształcie podkowy sprawia to wrażenie otwartej przestrzeni wypełnionej światłem. Obiekty w witrynach umieszczono na różnego rodzaju postumentach, część z nich podwieszono do sufitu. Najstarszym sposobem oświetlania wnętrz był zapewne otwarty ogień, który następnie zastąpiono dymiącym łuczywem. Kilka tysięcy lat temu zaczęto posługiwać się lampą olejną.
Początkowo było to naczynie o kształcie owalnej miseczki, kubka lub czarki z tłuszczem i zanurzonym w nim knotem. Ulepszenie lampy olejnej przyniósł dopiero wynalazek G.G. Cardana około poł. XVI w. Kolejnym przełomem w jakości oświetlenia było skonstruowanie palnika przez A. Arganda pod k. XVIII w. oraz zastosowanie szklanego kominka, dzięki czemu zwiększono kilkakrotnie siłę światła.

Przez kilkadziesiąt stuleci, równolegle z oświetleniem olejowym, używano świec. Dokładnie nie wiadomo, kiedy wynaleziono świecę. Przeważa opinia, że pierwsze świece woskowe z II w. p.n.e. są pochodzenie etruskiego. W X w. pojawiły się świece łojowe, zwane popularnie łojówkami. Chociaż dawały światło gorszej jakości, aż do XIX w. były w powszechnym użyciu, ponieważ były tańsze od woskowych. Istotną zmianę przyniosło wprowadzenie świec stearynowych w 1 poł. XIX w. oraz parafinowych pod koniec XIX w.

Ekspozycję oświetlenia naftowego rozpoczyna duża ilościowo grupa salonowych lamp stojących. Biorąc pod uwagę, iż na wygląd zewnętrzny lamp miały wpływ przede wszystkim korpusy (podstawy), prezentujemy obiekty mające najczęściej spotykane formy: pucharu, tralki, amfory, kanefory, puszki oraz kolumny.

Początki oświetlenia gazowego przypadają na okres wielkich przemian gospodarczo-społecznych na przełomie XVIII i XIX w. Pierwsze udane próby posługiwania się gazem do celów oświetleniowych przeprowadzili Francuz Ph. Lebon (1791 r.) i Anglik W. Murdoch (1792 r.).
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż