Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Deski stropowe ze Rzgowa
Polichromowane deski stropowe z kościoła św. Jakuba apostoła w Rzgowie
Wystawa stałaotwarta (2605, 0.53)
sztuka, polichromia
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Zbiór polichromowanych desek składa się z 44 sztuk różnej długości i szerokości. Wykonane z drewna modrzewiowego stanowią pozostałość częściowo zachowanego stropu z kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jakuba apostoła w Rzgowie. Są one proste z wycięciami zakładkowymi na krawędziach, przy pomocy których były łączone w całość stropu. Na zachowanych deskach występuje ornament renesansowy, który można przez analogię datować na około 1520 rok.
Na tle bujnej roślinnej ornamentyki zakomponowane zostały sceny figuralne. Z zachowanych desek udało się jedynie złożyć przedstawienie z chustą św. Weroniki oraz prawdopodobnie przedstawienie św. Anny Samotrzeć. Niestety, z pozostałych fragmentów trudno wnioskować o całości polichromii. Barwy stropu są żywe, zróżnicowane na oliwkowym tle, ornament z barwnymi kwiatami (ugier, czerwień żelazowa, biel), światłocień podkreślony bielą i czernią.

W 1974 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu zlecił prace konserwatorskie polichromii PP Pracowniom Konserwacji Zabytków - Oddziałowi w Toruniu. Prace trwały od września 1974 roku do grudnia 1975 roku.

Od 1986 roku, czyli od uruchomienia Muzeum Okręgowego w Koninie w gotyckim zamku w Gosławicach, deski stropowe są eksponowane w hallu pierwszego piętra zamku obok galerii malarstwa polskiego.
Deski ze Rzgowa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż