Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 17.03.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Henryk Henoch Glicenstein
Wystawa stałaotwarta (2710, 0.52)
sztuka, rzeźba
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa poświęcona jednemu z największych międzywojennych rzeźbiarzy Henrykowi Henochowi Glicensteinowi jest jedyną do tej pory stałą ekspozycją muzealną przekazująca zarówno wiedzę o życiu artysty jak i o jego twórczości. W izraelskim mieście Safet w 1953 roku staraniem rodziny rzeźbiarza powstało Muzeum jego imienia. Muzeum to później zostało przeobrażone na Muzeum Biblii z ekspozycją rzeźb Glicensteina.
Wystawę rozpoczyna krótka historia życia artysty, na którą składają się: zdjęcia Turku, macewy wykonane w warsztacie jego ojca, zdjęcia rodzinne, listy pisane przez artystę. W drugiej części sali eksponowane są rysunki, akwarele podarowane naszej placówce przez Fundację Dreyfussa-Glicensteina z Nowego Jorku. W większości są to rysunki i szkice tworzone na "gorąco', często na przypadkowych kawałkach papieru. Rysunki przedstawiają scenki z życia społeczności żydowskiej, sceny z życia artystów, portrety rodziny, przyjaciół, osobna grupę stanowią konie. Wykonane zostały przede wszystkim w pierwszej dekadzie XX w.. Akwarele powstały w ostatnim okresie twórczości, tzn. w latach 1932-1940., przedstawiają portrety, kwiaty i pejzaże. Pośrodku sali eksponowany jest gipsowy odlew rzeźby "Mesjasz" należący do Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Ponad to na sali znajduje się obraz olejny pędzla Glicensteina "Pejzaż z Ligurii" stanowiący własność Muzeum Okręgowego w Koninie.

Rzeźby znajdują się w kolejnej sali, są to depozyty z Muzeum Sztuki w Łodzi (Ruth i Boas, Portret staruszki), z Zamku Królewskiego w Warszawie ( Portret dziewczyny), oraz własne: płaskorzeźba "Santa" (dar Fundacji Dreyfussa-Glicensteina) i popiersie portretowe młodej dziewczyny sygnowane Roma 1896 H. Glicenstein. Obok nazwiska umieszczony jest pseudonim artystyczny Barami, który znany jest z niewielu prac artysty.

Mała ilość prac Glicensteina w muzeach polskich zmusza do uzupełnienia ekspozycji fotogramami prac.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż