To jedyna w Polsce wystawa poświęcona wybitnemu polskiemu malarzowi. Alfred Wierusz-Kowalski urodził się 11 października 1849 roku w Suwałkach, zmarł 16 lutego 1915 roku w Monachium. Z tym bawarskim miastem i jego środowiskiem artystycznym związany był przez całe dojrzałe życie. W Suwałkach spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Na wystawie zgromadzono prace artysty od wczesnego portretu Józefa Ignacego Kraszewskiego, poprzez bardzo charakterystyczne dla tego malarza obrazy z motywami wilków.
|
Zwracają uwagę dwa niewielkie pejzaże z okolic Suwałk. Bardzo dobre płótna to: Postój powstańca, Sanna, Sanie przed chatą, interesujące - z marokańskimi motywami. Na ekspozycji najbardziej znane obrazy Wierusza-Kowalskiego ilustrują popularne w tamtym okresie grafiki tworzone wg prac malarskich. Prezentację malarstwa wzbogaca autoportret artysty, kopia innego autoportretu autorstwa Czesława Wierusza-Kowalskiego, portret ojca wykonany przez Wacława Szymanowskiego. Ekspozycje uzupełniają rodzinne zdjęcia, dokumenty, a także sztaluga, paleta i meble z monachijskiej pracowni Alfreda Wierusza-Kowalskiego, podarowanych muzeum w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez syna artysty, Czesława.
Galeria pokazuje najwybitniejsze dzieła malarza ze zbiorów własnych, w tym ostatnie nabytki oraz prace po konserwacji, depozyty z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz pozyskane depozyty prywatne. Na galerii można podziwiać pierwsze próby malarskiej, jak Portret Józefa Ignacego Kraszewskiego namalowany jeszcze w Dreźnie w 1871 roku, autoportret artysty wykonany na zamówienie Ignacego Korwina Milewskiego do jego galerii malarstwa zawierającej także autoportrety wybitnych współczesnych artystów. Do najbardziej charakterystycznych dla twórczości malarza należą prace: "Wieczorna sanna", "Trojka na piaszczystej drodze", kilka przedstawień wilków i sanny. Warto zwrócić uwagę na niewielkie rozmiarami suwalskie pejzaże.
|
|