Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria Sztuki Starożytnej
Wystawa stałaotwarta (4546, 0.85)
archeologiczna, sztuka, rzemiosło starożytne
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Zbiory Sztuki Starożytnej MNW są największym i najbardziej kompletnym zespołem dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego starożytnych kultur śródziemnomorskich w Polsce. Jedynym, którego powstanie w 1938 r. i późniejszy rozwój zostały ściśle powiązane z rezultatami badań archeologicznych prowadzonych początkowo przez wicedyrektora Muzeum, prof. Kazimierza Michałowskiego w Egipcie (Edfu, Tell Atrib), Sudanie (Faras), na Cyprze (Nea Paphos) i Krymie (Mirmeki), a później przez jego uczniów (Nea Papho.
Przejęcie w okresie powojennym kolekcji sztuki starożytnej: Branickich z Wilanowa, Radziwiłłów z Nieborowa, Potockich z Łańcuta i Jabłonnej oraz ocalałych części niemieckich kolekcji z muzeów Wrocławia, Szczecina, Królewca i Braniewa umożliwiło zorganizowanie w roku 1949 nowoczesnej ekspozycji sztuki starożytnej, dającej po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa syntetyczny obraz rozwoju sztuki antycznej i bliskowschodniej, wynikający z typologicznie i chronologicznie uporządkowanego materiału.

Pozyskanie zwróconych przez Związek Radziecki Zbiorów Gołuchowskich, a także bogatego depozytu dzieł antycznych i egipskich (monumentalna rzeźba kamienna) z Luwru, zapewniło tej ekspozycji odpowiednią jakość i międzynarodowe znaczenie. Przez blisko 40 lat ekspozycja ta była jedyną w Polsce, a prowadzona przez Muzeum działalność oświatowa objęła swym zasięgiem cały kraj.

W ostatnim ćwierćwieczu w wyniku porozumienia z muzeami w Szczecinie, Poznaniu, Łańcucie i Wilanowie, Zbiory Sztuki Starożytnej zwróciły tym placówkom znaczną część przejętych wcześniej zabytków, pozostawiając u siebie jedynie dzieła niezbędne do utrzymania merytorycznej zwartości stołecznej ekspozycji.

Galeria Sztuki Starożytnej obejmuje kolekcje: Antyku - tj. Grecji, Rzymu i Etrurii (11 000 obiektów), Starożytnego Egiptu (4500 obiektów) oraz Starożytnego Wschodu, tj. Mezopotamii, Iranu, Syrii i Palestyny (500 obiektów).
Geniusz z ptasią głową, fragment ortostatu, IrakPapirus mitologiczny tancerki Amona TahemenmutAntropoidalny sarkofag i mumia w kartonażu Panepi
Miejsce: Parter i podziemie prawego skrzydła Gmachu
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż