Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycja Religijna
Wystawa stałaotwarta (1962, 0.4)
sztuka sakralna
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie zgromadzono sztukę sakralną oraz przedmioty kultu charakterystyczne dla judaizmu i katolicyzmu. Wystawa prezentuje symbole charakterystyczne dla tej religii; menorę, Torę , tałes, sukienkę i koronę na Torę. Na wystawie przedstawiono również kalendarz najważniejszych żydowskich świąt ; Pesach, Rosz Ha-szana, Jom Kippur, Sukkot, Chanukka, Purim. Eksponaty takie jak lampka Chanukowa, talerz sederowy, zwój Księgi Estery czy pojemnik na etrogukazują specyfikę tych świąt.
Wystawa poświęcona chrześcijaństwu prezentuje przedmioty liturgiczne służące do celebracji Mszy Świętej; monstrancje, Mszał Rzymski, kielich ofiarny, puszkę na komunikanty oraz trybularz z łódką. Ekspozycję wzbogaca w misternie rzeźbionej ramie, malowany na desce obraz "Ukoronowania Najświętszej Marii Panny", przedwojenna figura Matki Boskiej, fisharmonia oraz dwa ornaty - XVIII-to i XX-to wieczny.


Jedną z najcenniejszych pamiątek historycznych znajdujących się w zbiorach muzeum jest płyta nagrobna Mikołaja Myszkowskiego z końca XV wieku.
Ramę płyty tworzy pas gotyckiej minuskuły. Pośrodku stojąca postać zmarłego ze złożonymi rękoma, ubrana w długą szubę - najprawdopodobniej jest to kanclerz księstwa oświęcimskiego za panowania księcia Jana IV.W dolnej części widoczny jest herb Jastrzębiec. Płyta pierwotnie znajdowała się w kościele pw. Św. Krzyża u Dominikanów w Oświęcimiu. Od tego momentu brak bliższych informacji o jej losach aż do czasów II wojny światowej, kiedy Niemcy posłużyli się nią do umocnień brzegów Soły. Być może wtedy została rozbita na trzy części. Na początku lat 50-tych została umieszczona na wzgórzu zamkowym przy zewnętrznej stronie wieży, umocowana stalowymi kotwami i osadzona na zaprawie cementowej, którą połączono wszystkie części. Po konserwacji w 1998roku została przeniesiona do zamku oświęcimskiego.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż