Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Archeologia
Wystawa stałaotwarta (1932, 0.39)
archeologiczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa archeologiczna przedstawia zabytki pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych na wzgórzu zamkowym po roku 2000, starego miasta oraz z terenu byłej twierdzy Wołek. Do najciekawszych obiektów, które możemy zobaczyć na ekspozycji należą m.in. średniowieczne topory i siekiery, gwoździownica, czekan, XV- wieczny zachowany w całości gliniany garnek, podkowy, groty strzał i włóczni.
Najcenniejszym eksponatem jest XV wieczny obosieczny miecz żelazny znaleziony na wzgórzu zamkowym w 1966r. przez Jana Stanka. Miecz najprawdopodobniej pochodzi z miejscowych wytwórni płatnerskich. Należy do typu obosiecznych. Głowica w kształcie owalu, rękojeść naga (sam trzpień, zniszczona okładzina), długi jelec, lekko wygięty ku dołowi. Głownia ma ułamany sztych, brak znaków płatnerskich. Długość miecza wynosi około 77cm.

Ponadto na uwagę zasługuje nadziak - broń obuchowo-sieczna, służąca do rozbijania lub przebijania ( w zależności którą stroną głowicy uderzano) zbroi, hełmu przeciwnika. Nadziaki używane były od XV - XVII wieku.
Numizmaty: Halerze - Wacława I i Jana IV książąt Oświęcimskich z lat 1445-1457roku, Szeląg - Marii Teresy z 1774 roku, oraz moneta turecka z XIX w.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż