Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Gabinet Miniatur
Wystawa stałaotwarta (4947, 0.93)
malarstwo, miniatury, portrety
Oceny:  / 11
KiepskiBardzo dobry 
Muzeum może poszczycić się największą kolekcją miniatur portretowych w Polsce. Ze zbioru liczącego ponad 1150 obiektów wybrano do prezentacji zespół 182 najbardziej reprezentatywnych dzieł z myślą, aby ta zapomniana już dziedzina twórczości artystycznej nadal mogła budzić w nas pozytywne emocje i doznania estetyczne. Niewielkich rozmiarów portrety upamiętniały ważne wydarzenia w życiu osobistym naszych przodków: narodziny, zaręczyny, zawarcie małżeństwa lub odejście i rozłąkę.
Inspirację dla galerii stanowiła kolekcja miniatur w pałacu Tarnowskich w Dzikowie, gdzie były one prezentowane w specjalnie do tego celu wykonanych pięknych gablotach. Przyjęliśmy zasadę podziału na szkoły malarskie: w pierwszej gablocie można podziwiać polską miniaturę portretową 2. poł. XVIII w., w następnej wiek XIX, a w kolejnych wybór miniatur pochodzących z różnych krajów europejskich, szkołę francuską i wiedeńską.

Na przestrzeni stuleci zmieniał się kształt miniatur, z okrągłych medalionów malowanych olejno na podłożu blaszanym, jak Portret Elektora bawarskiego z 1586 r., miedzianym, na pergaminie, tekturze czy papierze do owalnych, cienkich, niemal przezroczystych płytek ze specjalnie preparowanej kości słoniowej, używanej od końca XVII w. W tym czasie miniatura portretowa osiągnęła szczyt swojej popularności i doskonałości, a należy podkreślić, że stosowana technika punktowa lub krzyżujących się ze sobą kreseczek, gwasz i akwarela wymagały od artysty niesłychanej biegłości i cierpliwości.

W Polsce, szczególnie w 2. poł. XVIII i na pocz. XIX w. również działali miniaturzyści wysokiej klasy: Wincenty Lesseur, Józef Kosiński, Franciszek Ksawery Olexiński, Karol dAvigny, a potem Stanisław Marszałkiewicz, Stanisław Chlebowski, Franciszek Tepa i inni.

Wraz z wynalezieniem dagerotypu w roku 1839, a następnie fotografii, miniatury portretowe straciły rację bytu, przy czym w dużej ilości pojawiły się falsyfikaty i podmalowywane fotografie.
Gablota miniatur - widok ogólnyutor nieokreślony, Dziewczynka z lalką, 1850, kość, akwarelaWidok ogólny gabloty I - miniatury polskie XVIII/XIX w.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż