Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galerie Sztuki Zdobniczej
Wystawa stałaotwarta (5315, 1)
polska i europejska sztuka zdobnicza, rzemiosło artystyczne
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Galeria prezentuje ponad 300 najcenniejszych dzieł od XVI do pocz. XX w. Oprócz złotnictwa gdańskiego, warszawskiego i z innych ośrodków, w ekspozycji znajdują się hafty, tapiserie, pasy kontuszowe i ubiory, osiemnastowieczne szkła z hut nalibockiej, urzeckiej i lubaczowskiej. Ceramikę reprezentują osiemnastowieczne fajanse z manufaktury belwederskiej, wytwórni porcelany w Korcu i Baranówce, ceramika artystyczna z końca XIX - pocz. XX w. (Stanisław Jagmin, Wacław Bębnowski).
Galerie Sztuki Zdobniczej mieszczą się na II piętrze MNW i obejmują: Galerię Polskiej Sztuki Zdobniczej, Gabinet Sreber im. Leopolda Kronenberga oraz Galerię Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Galeria Polskiej Sztuki Zdobniczej, prezentuje ponad 300 najcenniejszych dzieł od XVI do pocz. XX w. Oprócz złotnictwa gdańskiego, warszawskiego i z innych ośrodków, w ekspozycji znajdują się hafty, tapiserie, pasy kontuszowe i ubiory, osiemnastowieczne szkła z hut nalibockiej, urzeckiej i lubaczowskiej. Ceramikę reprezentują osiemnastowieczne fajanse z manufaktury belwederskiej, wytwórni porcelany w Korcu i Baranówce, ceramika artystyczna z końca XIX - pocz. XX w. (Stanisław Jagmin, Wacław Bębnowski).

W Gabinecie Sreber im. Leopolda Kronenberga obok prac najlepszych stołecznych złotników (Jan Maciej Schwartz, Karol Filip Malcz, Ludwik I Nast, Teodor Werner) pokazane są przykłady sreber z innych miast z terenu dawnej Rzeczpospolitej: Krakowa, Kielc, Lublina, Wilna, Grodna, Kalisza, a także małych prowincjonalnych ośrodków jak Łomża, Chęciny, Piotrków.

Galeria Europejskiej Sztuki Zdobniczej to ponad 500 najcenniejszych zabytków z okresu od X do poł. XIX w. prezentuje najważniejsze zjawiska artystyczne w europejskiej sztuce dekoracyjnej. W ekspozycji znalazły się m. in. przykłady średniowiecznych emalii limuzyńskich, majoliki włoskiej, kamionki nadreńskiej, szesnastowiecznej emalii malarskiej z Limoges, złotnictwa niemieckiego z takich ośrodków, jak Augsburg czy Norymberga.
Imbryk z widokami włoskimi, Baranówka, ok. 1800, porcelana, farby naszkliwnePara kraterów z dekoracją pejzażową, Korzec, ok. 1820, porcelanaarnitur wazonów myśliwski, Miśnia, z monogramem AR, ok. 1730, porcelana
Miejsce: II piętro Muzeum
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż