Jest to jedyna we wschodniej Polsce monograficzna prezentacja ich dziejów i kultury materialnej. Można tutaj zapoznać się z wyrobami ich rzemiosła.Są to między innymi: złota i srebrna biżuteria, kolie ze szklanych, bursztynowych i fajansowych paciorków, gliniane naczynia, rogowe grzebienie, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Obejrzeć tu można również monety rzymskie oraz przedmioty importowane z terenu Cesarstwa Rzymskiego świadczące o ożywionych kontaktach gospodarczych i handlowych z Europą Południowa.
Wczesne średniowiecze najpełniej reprezentowane jest przez zabytki pozyskane w trakcie badań na terenie jednego z najlepiej zachowanych w Polsce słowiańskiego cmentarzyska kurhanowego (VII w.) w Mokrem koło Zamościa. Liczącego ponad 60 pochówków. Czasy początku państwa polskiego, walk Bolesława Chrobrego z Rusią Kijowską, aż po najazd Mongołów w XIII w., ilustrują europejskiej klasy znaleziska z Czermna (kamienna ikona, buławka ołowiana, brązowe enkolpiony, srebrne kolczyki), oraz Gródka nad Bugiem- grodu identyfikowanego ze wspominanym przez Jana Długosza Wołyniem.
Miniaturowa ikona kamienna odkryta w trakcie wykopalisk w 1977 r. na majdanie grodziska w Czermnie. Wykonana techniką niskiej płaskorzeźby przedstawia: Chrystusa w geście błogosławieństwa"
|
|