Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 05.10.2024. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu
Wystawa stałaotwarta (2349, 0.46)
archeologiczna
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa obrazuje pradzieje regionu zamojskiego od starszej epoki kamienia po okres wczesnego średniowiecza. Szczególnie interesująco przedstawiają się archeologicznie udokumentowane dzieje od początków naszej ery. Ekspozycja przedstawia najbardziej efektowne znaleziska z wykopalisk prowadzonych na terenie cmentarzysk z okresu wpływów rzymskich w Kotlinie Hrubieszowskiej. W II - III wieku naszej ery funkcjonowało tu centrum osadnictwa związanego z migracją skandynawskich Gotów.
Jest to jedyna we wschodniej Polsce monograficzna prezentacja ich dziejów i kultury materialnej. Można tutaj zapoznać się z wyrobami ich rzemiosła.Są to między innymi: złota i srebrna biżuteria, kolie ze szklanych, bursztynowych i fajansowych paciorków, gliniane naczynia, rogowe grzebienie, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Obejrzeć tu można również monety rzymskie oraz przedmioty importowane z terenu Cesarstwa Rzymskiego świadczące o ożywionych kontaktach gospodarczych i handlowych z Europą Południowa.

Wczesne średniowiecze najpełniej reprezentowane jest przez zabytki pozyskane w trakcie badań na terenie jednego z najlepiej zachowanych w Polsce słowiańskiego cmentarzyska kurhanowego (VII w.) w Mokrem koło Zamościa. Liczącego ponad 60 pochówków. Czasy początku państwa polskiego, walk Bolesława Chrobrego z Rusią Kijowską, aż po najazd Mongołów w XIII w., ilustrują europejskiej klasy znaleziska z Czermna (kamienna ikona, buławka ołowiana, brązowe enkolpiony, srebrne kolczyki), oraz Gródka nad Bugiem- grodu identyfikowanego ze wspominanym przez Jana Długosza Wołyniem.

Miniaturowa ikona kamienna odkryta w trakcie wykopalisk w 1977 r. na majdanie grodziska w Czermnie. Wykonana techniką niskiej płaskorzeźby przedstawia:
Chrystusa w geście błogosławieństwa"
Fragment ekspozycjiChrystus w geście błogosławieństwa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż