Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 4 z 4
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 1 - otwarta (2570, 0.52)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - historyczne, wnętrza
Zbiory usytuowane są w XVII - wiecznej kamienicy mieszczańskiej, ze względu na wystrój zewnętrznej elewacji zwanej Pod Aniołem. Zachowały się w niej manierystyczno-barokowe zdobienia wnętrz i charakterystyczny dla dawnych mieszczańskich przyzwyczajeń układ pomieszczeń. Jest ona pod tym względem przykładem wybitnego kunsztu zamojskich architektów i budowniczych oraz praktycznej realizacji zamysłu Bernarda Morando, który w Zamościu urzeczywistniał ideę renesansowego miasta idealnego.
 / 2 - otwarta (3115, 0.63)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - rzeźba sakralna, etnograficzna, stroje ludowe
Zbiory z zakresu etnografii są gromadzone od momentu założenia Muzeum Zamojskiego w 1926r. W początkowym okresie jego działalności nie było wydzielonej ekspozycji etnograficznej czy tez odrębnego działu związanego z kulturą ludowa. Eksponaty miały obrazować całokształt kultury regionu. Muzealia z zakresu etnografii, zgromadzone w okresie międzywojennym, stanowiły dużą część pozyskanych wówczas zbiorów.
 / 1 - otwarta (1813, 0.37)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - wydawnictwa
Księgozbiór Muzeum Zamojskiego w Zamościu gromadzony jest od momentu powstania placówki. Trzon zabytkowej kolekcji w zbiorach biblioteki muzeum stanowią starodruki - zbiór liczący 207 woluminów, a wśród nich 119 drukowanych w Zamościu, związanych z chlubnymi dziejami drukarni działającej przy Akademii Zamojskiej. Z najstarszych XVI - wiecznych należy wymienić Jana Herberta "Statuta Regni Poloniae" (Zamość 1597) i Piotra Skargi "Kazania o siedmiu sakramentach Kościoła Katolickiego"
 / 3 - otwarta (2314, 0.47)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - archeologiczna
Wystawa obrazuje pradzieje regionu zamojskiego od starszej epoki kamienia po okres wczesnego średniowiecza. Szczególnie interesująco przedstawiają się archeologicznie udokumentowane dzieje od początków naszej ery. Ekspozycja przedstawia najbardziej efektowne znaleziska z wykopalisk prowadzonych na terenie cmentarzysk z okresu wpływów rzymskich w Kotlinie Hrubieszowskiej. W II - III wieku naszej ery funkcjonowało tu centrum osadnictwa związanego z migracją skandynawskich Gotów.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż