Księgozbiór Muzeum Zamojskiego w Zamościu gromadzony jest od momentu powstania placówki. Trzon zabytkowej kolekcji w zbiorach biblioteki muzeum stanowią starodruki - zbiór liczący 207 woluminów, a wśród nich 119 drukowanych w Zamościu, związanych z chlubnymi dziejami drukarni działającej przy Akademii Zamojskiej. Z najstarszych XVI - wiecznych należy wymienić Jana Herberta "Statuta Regni Poloniae" (Zamość 1597) i Piotra Skargi "Kazania o siedmiu sakramentach Kościoła Katolickiego"
|
W kolekcji większość stanowią druki z XVII i XVIII wieku. Są to głównie wydawnictwa w języku polskim (ponad 120) i łacińskim (80) oraz pojedyncze egzemplarze w języku francuskim, niemieckim, ruskim oraz druki paralelne łacińsko- greckie i niemiecko-polskie.
Zbiory biblioteczne stanowią : - Zamosciana, jest to bogaty zbiór wydawnictw zamojskich z okresu międzywojennego, albumy, kroniki, wydawnictwa współczesne. - Reprinty, między innymi herbarze Bonieckiego, Niesieckiego, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. - Wydawnictwa z dziedziny historii, historii sztuki, etnografii, archeologii. - Dokumentacja współczesności, gdzie gromadzi się druki ulotne od 1976 roku licząca obecnie 4 600 pozycji inwentarzowych
|
|