Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 06.12.2023. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Księgozbiór
Wystawa stałaotwarta (1785, 0.37)
wydawnictwa
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Księgozbiór Muzeum Zamojskiego w Zamościu gromadzony jest od momentu powstania placówki. Trzon zabytkowej kolekcji w zbiorach biblioteki muzeum stanowią starodruki - zbiór liczący 207 woluminów, a wśród nich 119 drukowanych w Zamościu, związanych z chlubnymi dziejami drukarni działającej przy Akademii Zamojskiej. Z najstarszych XVI - wiecznych należy wymienić Jana Herberta "Statuta Regni Poloniae" (Zamość 1597) i Piotra Skargi "Kazania o siedmiu sakramentach Kościoła Katolickiego"
W kolekcji większość stanowią druki z XVII i XVIII wieku. Są to głównie wydawnictwa w języku polskim (ponad 120) i łacińskim (80) oraz pojedyncze egzemplarze w języku francuskim, niemieckim, ruskim oraz druki paralelne łacińsko- greckie i niemiecko-polskie.

Zbiory biblioteczne stanowią :
- Zamosciana, jest to bogaty zbiór wydawnictw zamojskich z okresu międzywojennego, albumy, kroniki, wydawnictwa współczesne.
- Reprinty, między innymi herbarze Bonieckiego, Niesieckiego, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.
- Wydawnictwa z dziedziny historii, historii sztuki, etnografii, archeologii.
- Dokumentacja współczesności, gdzie gromadzi się druki ulotne od 1976 roku licząca obecnie 4 600 pozycji inwentarzowych
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż