Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 08.12.2023. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Historia Zamościa od momentu lokacji miasta do 1939r.
Wystawa stałaotwarta (2532, 0.53)
historyczne, wnętrza
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Zbiory usytuowane są w XVII - wiecznej kamienicy mieszczańskiej, ze względu na wystrój zewnętrznej elewacji zwanej Pod Aniołem. Zachowały się w niej manierystyczno-barokowe zdobienia wnętrz i charakterystyczny dla dawnych mieszczańskich przyzwyczajeń układ pomieszczeń. Jest ona pod tym względem przykładem wybitnego kunsztu zamojskich architektów i budowniczych oraz praktycznej realizacji zamysłu Bernarda Morando, który w Zamościu urzeczywistniał ideę renesansowego miasta idealnego.
Główna ekspozycja historyczno-artystyczna ukazuje historię Zamościa od momentu lokacji miasta do 1939r., w oparciu o dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, dokumenty i archiwalne
fotogramy.

Eksponowane są tu m.in. portrety zamojskich ordynatów, oryginał przywileju lokacyjnego dla Zamościa, nadanego przez króla Stefana Batorego 12 VI 1580r, a także model miasta wykonany w skali 1:165.

Akt lokacji Zamościa wydany przez Jana Zamoyskiego i potwierdzony przez króla Stefana Batorego. Wilno, 12 VI 1580r.

W izbie tylnej na parterze prezentowana jest ekspozycja poświęcona postaci Jana Zamoyskiego- założyciela miasta.
Na I piętrze w wielkiej izbie przedniej z alkierzem umieszczono ekspozycję poświęconą życiu umysłowemu i kulturalnemu miasta od końca XVI w. Obejrzeć można portrety II ordynata Tomasza Zamoyskiego i jego żony Katarzyny z Ostrogskich, papieża Klemensa VIII, rektora Akademii Zamojskiej - Pawła Łosieckiego oraz starodruki z drukarni akademickiej.
Na szczególną uwagę zasługuje berło rektora Akademii Zamojskiej ufundowane przez Tomasza Zamoyskiego w 1619r, przekazane miastu w 1980r. przez Jana Zamoyskiego - XVI ordynata.
Model Zamościa wykonany w skali 1:165Portret kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego (1542-1605r.)
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż