Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 08.08.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Gdanisko - Ekspozycja etnograficzna
Wystawa stałaotwarta (1947, 0.46)
etnograficzna
Oceny:  / 5
KiepskiBardzo dobry 
To najbardziej charakterystyczny i zarazem najlepiej rozpoznawalny element architektury kwidzyńskiego zamku. Wieża obronna i sanitarna o wysokości 25 metrów. Pod ostrołukowym przelotem do roku 1569 przepływał strumień, który odprowadzał wszelkie nieczystości z zamku. Wieża połączona jest z zachodnim skrzydłem zamku na poziomie pierwszego piętra krytym pomostem o długości 54 metrów (najdłuższym spośród zachowanych), wspartym na pięciu ceglanych filarach.
Główny poziom wieży zajmuje pomieszczenie z ceglaną posadzką i krzyżowo-żebrowym sklepieniem. W posadzce niemal kwadratowy otwór służący do wyrzucania nieczystości. Zapewne nad jego częścią ustawiona była drewniana kabina. Powyżej tego pomieszczenia istnieją jeszcze dwa inne, pełniące w przeszłości funkcje magazynów na wypadek oblężenia zamku, kiedy to Gdanisko zamieniało się w punkt ostatecznej obrony. W latach 1817-1935 Gdanisko oraz wiodący do niego ganek pełniły funkcję więzienia.

Obecnie w ganku Gdaniska znajduje się ekspozycja etnograficzna prezentująca sztukę i kulturę materialną regionu Dolnego Powiśla.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Organizator: Muzeum w Kwidzynie
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż