Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 24.07.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
XIX wieczne napędy, wynalazcy, pracujące maszyny.
Wystawa stałaotwarta (1848, 0.37)
technika, maszyny
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
W przyziemiu manufaktury, na fundamentach, podtrzymywanych przez dębowe pale wbite w bagienne podłoże, umieszczono największe gabarytowo, o wielotonowych ciężarach maszyny i wynalazki które zdynamizowały przemysł w tamtym okresie. Istotne zmiany dotyczące wielu dziedzin techniki i technologii nastąpiły na przełomie XVIII - XIX wieku. W zakresie energetyki - to opanowanie dla potrzeb produkcyjnych przemiany energii chemicznej - poprzez energię cieplną, na mechaniczną.
Od tego momentu przemysł wchodzi w erę mechanizacji, w której od połowy XVIII wieku przoduje włókiennictwo. Na ekspozycji możemy zobaczyć bardzo wiele ciekawych, a niekiedy unikatowych maszyn włókienniczych i nie tylko.

Jedną z ciekawszych maszyn prezentowanych również na wystawie jest prasowalnica parowa. Materiał po zakończonej produkcji przechodził przez maszynę, która go prasowało pod wpływem pary a na zakończenie układała w bele na przygotowanym wózku.
Krosno żakardoweMaszyna parowa
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż