Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zabytkowe maszyny
- bonneterie - projekty mody XX w. PWSSP w Łodzi
Wystawa stałaotwarta (1612, 0.33)
technika, historyczna, tkaniny
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
W wystawie tej udało się szczęśliwie zderzyć wycinek historii przemysłu dziewiarskiego z wymogami mody współczesnych dni. Począwszy od igieł dziewiarskich, poprzez różnorodne, skomplikowane mechanizmy- których punktem wyjściowym było wynalezienie w 1589 r. przez pastora anglikańskiego Williama LEE z Calverton najdoskonalszej maszyny narzędziowej tego okresu - dziewiarstwo istniało, jak wskazują badania, od najdawniejszych wieków. Wytwarzało ono rzeczy praktyczne i wykwintne.
Oprawą artystyczną tej ekspozycji stała się unikatowa kolekcja prac studentów Katedry Dziewiarstwa prowadzonej przez znakomitą w skali międzynarodowej twórczynię gobelinów, kilimów i dzianiny artystycznej Panią Profesor Kazimierę Frymark- Błaszczyk. Katedra ta istnieje PWSSP im. Wladysława Strzemińskiego w Łodzi.

Zakomponowane przestrzennie pracę pozwolą wniknąć w intencje projektantów: wydobycie z dzianiny powstałej maszynowo kształtu nieszablonowego, wysmakowanego koloru; niuansów w splotach przędzy oraz wzornictwa- podnoszenia przez to poziomu włókiennictwa odzieżowego i dekoracyjnego do rangi sztuki rzutującej na wymogi mody współczesnej.

Ideą tego zbioru winno być w przyszłości wdrożenie tych jednostkowych koncepcji do przemysłu. Powielanie dzianin tego formatu artystycznego pozwoliłoby nam zachować indywidualny wyznacznik dobrego znaku w uniformizmie naszej cywilizacji, wykazując równocześnie niezbędność tego rodzaju przemysłu w historycznym pejzażu Polski.
KoronkaMaszyna wisząca do wyrobu worków
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż