Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 25.02.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Laboratorium
Wystawa stałaotwarta (2152, 0.44)
technika
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Jedwab wiskozowy to chemia XX wieku. Powstał przez działanie ługu sodowego i dwusiarczku węgla na celulozę. W wyniku dalszej obróbki powstało włókno. Z niego tkanina efektowna, tania, masowego użytku, a przede wszystkim modna, budząca zachwyt i pożądanie zarówno pań lat 20-tych jak i tych XXI wieku. Wzór na sztucznym jedwabiu zajął pierwsze miejsce. Modę zainspirowało kubistyczne malarstwo Legera-rozpropagowane przez słynnych rysowników: Driana-Lepape, Jribe-a w Polsce Stryjeńska.
Polscy koloryści i inż. Witold Jezierski, dr Anastazy Boryniec i inni opracowali technologię, które utrwalały nowe barwniki na włóknie wiskozowym. W skali technicznej podjęła w Polsce produkcję nowego włókna (lata 1918-1939) Widzewska Manufaktura w Łodzi oraz z Tomaszowskimi Zakładami Włókien Sztucznych.

W Kaliszu właściciele "Bielarni" założonej w 1912 r. przez braci Wilhelma i Hugona Millerów poszli za tchnieniem mody i już w latach dwudziestych farbowano i drukowano batysty ze sztucznego jedwabiu noszonego przez niezamożne dziewczyny i żony ministrów.

W Kaliszu poza epizodem wojennym 1939-1945 fabryka ta przetrwała przyjmując w 1945 r. nazwę Zakładów Przemysłu Jedwabniczego "WISTIL" obecnie od 1993 roku jako spółka akcyjna "WISTIL". Muzeum współpracując od 1981 roku z tym zakładem posiada z "WISTILU" Laboratorium jak i kolekcję próbników i tkanin ukazując w historycznym rozwoju postęp w dziedzinie technologicznej, kolorystycznej i wykończalniczej.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż