Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 25.09.2021. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Wystawa stałaotwarta (4199, 1.06)
sztuka, malarstwo, rzemiosło artystyczne
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja prezentuje w ujęciu chronologicznym najważniejsze tematy w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W ośmiu salach I piętra pomieszczono eksponaty związane z edukacją artysty, jego podróżami artystycznymi oraz współpracą z Janem Matejką i Józefem Mehofferem, a także oryginalne projekty wnętrz oraz sztukę użytkową powstałą na zamówienie Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego, którego najpiękniejszą ozdobą i najcenniejszym dziełem był witraż Apollo.
W tej części ekspozycji pokazano również autoportrety Wyspiańskiego i portrety jego przyjaciół oraz prace związane z teatrem: kostiumy, elementy scenografii, projekty, obrazy i rysunki, autorskie druki dramatów, karykatury, portrety i afisze. Ostatnie pomieszczenie w amfiladzie pierwszej kondygnacji - przeznaczone na wystawy czasowe - zajmuje pierwsza z nich, pod roboczym tytułem Działalność Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyeksponowany w holu pomiędzy piętrami fragment projektu witraża przeznaczonego do bazyliki Franciszkanów Bóg Ojciec - Stań się zapowiada obecną na II piętrze prezentację dokonań Wyspiańskiego w dziedzinie dekoracji krakowskich świątyń - franciszkanów i dominikanów.

Kolejna z dziewięciu sal tej kondygnacji, zwana Szafirową pracownią poświęcona jest życiu prywatnemu artysty i tematowi macierzyństwa. Znajdujemy tu portrety żony i dzieci - najbardziej znany i popularny motyw, często podejmowany przez malarza - a także osobiste pamiątki i fotografie rodziny.

Odrębną całość stanowią dzieła związane z Wawelem Wyspiańskiego, a wśród nich dotąd nie pokazywany fragment dokumentacji fryzu z Sali Poselskiej na Wawelu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w nowej ekspozycji znajduje się około 30 nie prezentowanych dotąd prac artysty; obok dzieł znanych, także nieznane, po konserwacji, jak również prace czasowo udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów.
Fragment projektu witraża Apollo, Stanisław WyspiańskiStanisław Wyspiański, Portret Władysławy Ordon-Sosnowskiej w roli Krasawicy
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż