Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 09.08.2020. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Park wolności
Wystawa stałaotwarta (4625, 1.31)
historyczna
Oceny:  / 5
KiepskiBardzo dobry 
Do Muzeum Powstania Warszawskiego przylega jedyny w swoim rodzaju ogród - Park Wolności, którego centralnym elementem jest Mur Pamięci. 31 lipca 2004 r. Park od strony wschodniej zamyka Mur Pamięci, na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy Armii Krajowej. W centralnej części Muru Pamięci zawieszono ważący 230 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy sił Powstania Warszawskiego, trzykrotnemu kawalerowi orderu Virtuti Militari.
Głównym elementem Parku jest 156-metrowy Mur Pamięci. Znajdą się na nim wyryte, na rzędach szarych, granitowych płyt, nazwiska tysięcy powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Dotychczas jest tam ponad 11 tysięcy nazwisk, ich lista jest stale uzupełniana. Na murze figuruje imię, nazwisko, pseudonim i stopień wojskowy powstańca. Nazwiska są weryfikowane na podstawie dokumentów archiwalnych, list PCK i innych źródeł. Cały czas przyjmowane są nowe zgłoszenia.

W centralnej części Muru Pamięci zawieszono ważący 230 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy sił Powstania Warszawskiego, trzykrotnemu kawalerowi orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, zmarłemu 30 listopada 1960 r. w Waszyngtonie. Prochy Generała i jego małżonki Walerii sprowadzono do Polski i z honorami wojskowymi 30 lipca 2004 r. pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dzwon odlany w słynnej ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu na awersie ma podobiznę generała, a na rewersie - znak Polski Walczącej, Krzyż AK i Krzyż Powstańczy.

Dodatkową atrakcją Hali z Liberatorem jest 32-metrowa wieża widokowa, zaprojektowana przez Wojciecha Obtułowicza. Jest to jedyny nowy element architektoniczny Muzeum Powstania Warszawskiego. W niezwykle harmonijny sposób łączy piękno zabytkowych budynków z nowoczesnością, zwiedzającym zaś daje wyjątkową szansę spojrzenia na Park Wolności oraz tereny sąsiadujące z Muzeum z "lotu ptaka".
Do Muzeum przylega jedyny w swoim rodzaju ogród - Park WolnościMur Pamięci, na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu32-metrowa wieża widokowa, zaprojektowana przez Wojciecha Obtułowicza
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż