Warszawa / Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa stała - historyczna Do Muzeum Powstania Warszawskiego przylega jedyny w swoim rodzaju ogród - Park Wolności, którego centralnym elementem jest Mur Pamięci. 31 lipca 2004 r. Park od strony wschodniej zamyka Mur Pamięci, na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy Armii Krajowej. W centralnej części Muru Pamięci zawieszono ważący 230 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy sił Powstania Warszawskiego, trzykrotnemu kawalerowi orderu Virtuti Militari.
|
Warszawa / Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa stała - historyczna W podziemiach znajduje się sala przedstawiająca historię lat 1939-1944 widzianą oczami tych, przeciwko którym powstanie wybuchło. Wystawę otwiera część ukazująca mniejszość niemiecką w przedwojennej stolicy Polski, poddaną silnej indoktrynacji NSDAP, jedynej legalnej partii w III Rzeszy. Następna część dotyczy niemieckiej okupacji w Warszawie począwszy od wkroczenia wojsk niemieckich do Warszawy, jesienią 1939 roku, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego.
|
Warszawa / Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa stała - historyczna, technika, lotnictwo Replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 jest centralnym punktem ekspozycji. Wygląd Liberatora KG 890GR-S, który po dokonaniu zrzutu nad walczącą Warszawą został zestrzelony w drodze powrotnej w okolicach Bochni, został wiernie odtworzony. W wykonaną z blachy aluminiowej replikę włączone zostały oryginalne części maszyny. Samolot ten jest symbolem międzynarodowej współpracy podczas wojny - amerykański Liberator w barwach brytyjskiego RAF-u, z polską załogą na pokładzie.
|
Warszawa / Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa stała - historyczna Ten fragment ekspozycji pokazuje walki we wrześniu toczące się w mieście, na Czerniakowie, Mokotowie i Żoliborzu, udział w powstaniu żołnierzy NSZ i AL, a także cudzoziemców. Przedstawiono upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia - powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Przedstawiono też losy powstańców w PRL. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły.
|
Warszawa / Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa stała - historyczna Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. Pokazano rzeź Woli, życie religijne i kulturalne, zrzuty oraz szpital powstańczy. W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.
|
Warszawa / Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa stała - historyczna, martyrologiczna Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania - godzinę "W". W tę część ekspozycji wprowadza kalendarium wydarzeń od 1 września 1939 r. po 8 maja 1945. Pokazano życie codzienne okupowanej stolicy, niemiecki terror, którego symbolem są Palmiry i więzienie na Pawiaku, a także funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego i Akcję "Burza". Najbardziej wymownym symbolem godziny "W" jest zegar ustawiony na godzinę 17.00.
|