Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 13.06.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dzieje techniki w polskim górnictwie węglowym
Wystawa stałaotwarta (1952, 0.4)
technika, górnictwo
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Świat dawnej techniki jest sferą fascynującą, często zaskakującą ludzi epoki telefonów komórkowych i komputerów. Górnictwo poprzez swoją specyfikę daje okazję do zetknięcia się z całym bogactwem i różnorodnością dziedzin techniki: od prostych narzędzi poprzez urabianie, transport, wentylację, odwadnianie, oświetlenie a skończywszy na łączności.
Na wystawie można spotkać szereg świadków przeszłości: wózek górniczy, który 100 lat "spędził" pod wodą w zatopionej kopalni; drewniane liczydło do zliczania wydobywanego urobku; pojemniki na słomę czyli dawne lonty; niecki do noszenia węgla; skórzane kaski; XIX-wieczną wiertarkę mechaniczną - jedną z pierwszych używanych w górnictwie; rynnę potrząsalną do transportu węgla - wynalazek polskiego inżyniera R. Riegera z pocz. XX w.

Wszystkie te narzędzia, sprzęty i urządzenia - same w sobie ciekawe i unikatowe pobudzają wyobraźnię widza szczególnie gdy zetknięcie z nimi następuje nie w muzealnych gablotach ale w oddających genus locci inscenizacjach dawnych wyrobisk górniczych.

Przemieszczając się wzdłuż wyrobisk uczestnik tej podróży zapoznaje się z metodami urabiania węgla - od ręcznych po maszynowe, a także z transportem urobku i wentylacją wyrobisk.

Wiele obiektów dawnej techniki nie przetrwało do naszych czasów. Ich wygląd i działanie możemy jednak poznać dzięki archiwaliom zgromadzonym w Muzeum tj. kolekcji unikatowych planów i rysunków technicznych z końca XVIII w oraz z XIX stulecia. Na podstawie tych przekazów zbudowane zostały makiety kieratu konnego z kopalni "Król" w Chorzowie (czyli napędu wyciągu kopalnianego) oraz podziemnego portu węglowego z kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu wraz z fragmentem Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej według stanu z początku XIX w.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Autorzy: scenariusz: Adam Frużyński, aranżacja: Bożena Mazur
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż